Karel IV. je dodnes symbolem pro Němce i Čechy, zaznělo v Norimberku. Začal sudetoněmecký sjezd

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2016 13:15
V Norimberku v sobotu začal 67. sjezd sudetských Němců. Na úvod dvoudenního setkání si připomněli 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV., který je podle nich symbolem soužití Čechů a Němců.
Foto: ČTK

"Karel IV. je dodnes symbolem pro obě jazykové skupiny v českých zemích. Mluvil německy i česky, jeho němečtí a čeští poddaní ho měli stejně rádi," řekl na úvod sjezdu předseda bavorského sudetoněmeckého sdružení Steffen Hörtler.

Letošní sudetoněmecký sjezd je přelomový: v neděli na něm poprvé osobně vystoupí člen české vlády, a sice ministr kultury Daniel Herman.

Nacionalismus podle Hörtlera zničil společenství, které v Čechách fungovalo v době Karla IV. "Jsem si jist, že je zcela v duchu velkého císaře, že právě v den 700. výročí jeho narození zahajujeme sudetoněmecký sjezd, který je tak jednoznačně formován vůlí obou stran překonat nacionalismus, vyjít si vstříc a navázat na naše společné dějiny," řekl.

"Karel IV., tento velký evropský panovník, představuje jako nikdo jiný propojení Norimberku a Prahy a to, že Bavorsko a Čechy patří dohromady. Dialog a intenzivní kontakty mezi lidmi z obou regionů byly tehdy samozřejmé a navázat na to je apel, který přichází při nynějším výročí narození Karla IV. O to víc mě těší, že letošní sudetoněmecký sjezd vejde do dějin jako velkolepý milník, protože v osobě ministra kultury Daniela Hermana bude na sudetoněmeckém sjezdu poprvé přítomen český ministr. Byl oficiálně vyslán českou vládou, a to je úžasné," řekla bavorská zemská ministryně pro sociální věci Emilia Müllerová.

V Norimberku rovněž převzal Evropskou cenu Karla IV., nejvyšší sudetoněmecké ocenění, lichtenštejnský kníže Hans Adam II. Podle předního představitele Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernda Posselta dovedl oceněný panovník svou zemi na cestu smíření s Českem, po níž chtějí kráčet i sudetští Němci.

"Dnes konečně srůstá dohromady to, co k sobě patří, a to jen díky této působivé české návštěvě na sudetoněmeckém sjezdu," řekl Posselt.

Zahájení sudetoněmeckého sjezdu se zúčastnila zhruba tisícovka lidí. Mezi návštěvníky sjezdu jsou i zástupci české politiky, mimo jiné bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD), poslanec Daniel Korte (TOP 09) nebo náměstek místopředsedy vlády pro vědu a inovace Arnošt Marks. Nedělního programu se zúčastní i Herman (KDU-ČSL), který bude prvním členem české vlády osobně přítomným na tradičním sudetoněmeckém setkání.

Sudetoněmecký sjezd potrvá do neděle. 

 

Právě se děje

Další zprávy