Potomek Habsburků prohrál spor o své jméno, soudu vadilo šlechtické "von"

ČTK ČTK
5. 11. 2019 15:41
Vnuk posledního rakouského císaře a českého krále Karel Habsbursko-Lotrinský prohrál v úterý v Rakousku spor u ústavního soudu, který se týkal podoby jeho jména.
Karel Habsbursko-Lotrinský.
Karel Habsbursko-Lotrinský. | Foto: ČTK

Soud nižší instance jej před časem odsoudil za porušení zákona o zrušení šlechty z roku 1919, protože na své internetové stránce uvedl jako své jméno Karl von Habsburg. Použil tedy šlechtickou předložku "von". Podle ústavního soudu byl rozsudek v pořádku a Habsburkova práva nijak porušena nebyla, informovala agentura APA.

Rakousko zakázalo šlechtu krátce po první světové válce, spolu s tím zakázalo - na rozdíl třeba od Německa - i používání předložky "von" v přídomcích, která odpovídá českému "z". Jméno Karla Habsburského tak v Rakousku zní oficiálně Karl Habsburg, a nikoli Karl von Habsburg.

Na ústavní soud se potomek starého evropského rodu obrátil kvůli rozsudku vídeňského správního soudu, který jej před časem odsoudil za porušení zákona z roku 1919 a uložil mu pokutu 70 eur (necelých 1800 korun). Verdikt vynesl poté, co na Habsburka přišlo anonymní udání kvůli tomu, že na internetu využívá doménu Karlvonhabsburg.at.

Ústavní soud shledal rozhodnutí nižších soudů v souladu s rakouskou ústavou. Ztotožnil se i s rozhodnutím odvolacího soudu, který sice potvrdil odsouzení za porušení zákona, zrušil ale původní 70eurovou pokutu. V zákoně z roku 1919 je totiž stanovena pokuta až na "20 tisíc rakouských korun". Podle ústavního soudu dnes již takovou pokutu nelze uložit.

Karel Habsbursko-Lotrinský se narodil v roce 1961 jako nejstarší syn Otty Habsburského a vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl také českým a uherským králem.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy