Kardinálové už jsou všichni, datum volby se ještě neví

ČTK ČTK
7. 3. 2013 22:00
Mluvčí Vatikánu doufá, že by konkláve mohlo nového papeže zvolit do Květné neděle
Členové konkláve jsou ve Vatikánu v kompletní sestavě.
Členové konkláve jsou ve Vatikánu v kompletní sestavě. | Foto: Reuters

Vatikán - Ve Vatikánu je už přítomno všech 115 kardinálů, kteří se zúčastní volby nového papeže. Datum zahájení volebního konkláve ale ještě nebylo oznámeno.

Přípravy na volbu hlavy římskokatolické církve ve čtvrtek pokračovaly dvěma koly jednání za účasti i nevolících kardinálů starších 80 let. Všeobecně se předpokládá, že konkláve začne příští týden.

Zatímco v úterý a ve středu se kardinálové na uzavřených jednáních sešli vždy jen dopoledne, ve čtvrtek uskutečnili dvě schůzky stejně jako v pondělí, kdy se kardinálové k takzvané generální kongregaci sešli poprvé. Už v předchozích dnech se přitom od kardinálů očekávalo, že se dohodnou na datu zahájení volby nástupce 85letého Benedikta XVI., který odstoupil minulý čtvrtek.

Do Říma večer přicestoval poslední z účastníků konkláve, vietnamský kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Man. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi, který dříve prohlásil, že s rozhodnutím o termínu konkláve by se mělo počkat na příjezd všech volitelů, podle agentury APA dodal, že ve čtvrtek ještě datum oznámeno nebude.

Podle APA kardinálové nemají naspěch, i když Lombardi ve středu vyjádřil naději, že papež by mohl být zvolen do Květné neděle, která připadá na 24. března. "Je znát vůle k přiměřené, vážné a neuspěchané přípravě," uvedl také.

Stanovení termínu volby papeže ovšem mohou zdržovat nejrůznější faktory. Kardinálové totiž na generálních kongregacích probírají i aktuální problémy církve či fungování kurie - vatikánské administrativy, kterou v poslední době zasáhla aféra Vatileaks kolem vynášení tajných církevních dokumentů na veřejnost.

Američtí a němečtí kardinálové podle agentury AP naznačili přání, aby nový papež do vnitřního chodu Vatikánu vnesl určitý pořádek, zatímco kardinálové působící ve Vatikánu chtějí ukončení takové diskuse.

Spor o míru transparentnosti se projevil i v tom, že kolegium kardinálů zakázalo dvěma americkým kardinálům pořádání pravidelných setkání s tiskem. Oficiálním důvodem bylo, že prý informovali o podrobnostech z jednání generální kongregace. Ta jsou přitom v zásadě tajná.

Spekuluje se, že Američané byli ve skutečnosti umlčeni kvůli svým výzvám, aby se Vatikán ještě před konkláve vyjádřil k obviněním z korupce a špatného fungování.

Zdrojem napětí mezi kardinály by mohlo být podle agentury DPA i to, že severoameričtí kardinálové údajně podporují volání svých afrických a jihoamerických kolegů po zvolení neevropského papeže. Z Evropy podle nich nemůže vzejít moderní papež.

Podle agentury ANSA průtahy v přípravách volby způsobuje právě mezikontinentální rozkol, kdy američtí kardinálové se tajně dohodli na vytvoření jednotné fronty s cílem neevropského papeže prosadit.

 

Právě se děje

Další zprávy