Mimořádná zpráva

Karadžič začal se svou obhajobou. Chce očistit i národ

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2010 9:35
Radovan Karadžič ukončil bojkot haagského tribunálu, hájit se bude sám
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Radovan Karadžič ukončil svůj několikaměsíční bojkot Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a vystoupil v Haagu s úvodním prohlášením své obhajoby.

Bývalý prezident Republiky srbské v Bosně a Hercegovině je obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy, kterých se měl dopustit během občanské války na balkánském poloostrově v devadesátých letech.

V listopadu pro něj soud určil v jeho nepřítomnosti právníka, v pondělí však Karadžič zopakoval, že se hodlá hájit sám.

Jeho úvodní prohlášení bude trvat dva dny a pokračovat bude v úterý. Karadžič u soudu řekl, že hodlá bránit nejen sebe, ale i svůj národ a že kauza, za kterou bojoval, byla „spravedlivá a svatá".

"Stojím tu proti vám nejen, abych hájil pouhého smrtelníka, kterým jsem, ale také velikost jednoho malého národa v Bosně a Hercegovině, který trpěl po 500 let a při své snaze o přežití ve svobodě prokázal svou skromnost a odhodlanost," prohlásil Karadžič.

"Budu tento náš národ a jeho věc, která je spravedlivá a svatá, obhajovat. Jde o správnou věc. Máme dobré důkazy a fakta," dodal srbský politik.

Obžaloba viní Karadžiče v jedenácti bodech, mezi kterými je i podíl na vraždě více než 8000 muslimů, převážně mužů a chlapců, v Srebrenici v červenci 1995. Karadžičovým cílem mělo podle prokurátora být vytvoření etnicky čistého státu v té části Bosny a Hercegoviny, kde žijí převážně Srbové.

Celkový počet obětí války v Bosně a Hercegovině se odhaduje na 100 tisíc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy