Karadžič si stěžuje na zacházení, Haag žádá o nový proces

ČTK ČTK
31. 7. 2014 14:10
Prokuratura se podle něj také dopustila řady chyb, když nezveřejnila některé materiály.
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Bývalý politický vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič požádal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii o nový proces.

Stěžuje si, že s ním soud nespravedlivě zachází a prokuratura se dopouští chyb. Ve čtvrtek o tom informoval server BalkanInsight.

"Tvrdí, že v mnoha případech prokuratura porušila své povinnosti, což vyústilo v nespravedlivý proces," uvádí Karadžič v prohlášení adresovaném haagskému tribunálu.

"Začít proces znovu a tentokrát správně je jediná možnost, jak zajistit, že proces bude spravedlivý," stojí rovněž v textu.

Viněn je za srebrenický masakr

Bývalý bosenskosrbský politik zmiňuje zejména právní chyby v průběhu soudního řízení. Například, že ve stanoveném časovém období nebyly zveřejněny informace o 424 svědcích a jejich výpovědích.

Rovněž prokuratura podle něj nezveřejnila 211 dokumentů týkajících se procesu, což je její povinnost.

Vlevo fotografie Radovana Karadžiče z nedávné doby, vpravo z února 1995.
Vlevo fotografie Radovana Karadžiče z nedávné doby, vpravo z února 1995. | Foto: Reuters

Karadžič byl po 13 letech na útěku dopaden v červenci 2008 v Bělehradě. Skrýval se tam pod skrytou identitou. Proces s ním začal v roce 2009. Kromě genocidy čelí obžalobě z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Obvinění z genocidy se podle obžaloby týká podílu na etnických čistkách a na masakru ve Srebrenici v roce 1995, kde bosenskosrbské jednotky povraždily 8000 muslimských mužů a chlapců. Šlo o největší krveprolití v Evropě od dob druhé světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy