Kaplický byl odvážný novátor, píší v zahraničí

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2009 16:45
Tiskové agentury AFP a AP sčítají Kaplického úspěchy a ocenění

Praha - Jan Kaplicky byl věhlasným architektem hlavně ve Velké Británii, která se stala po emigraci roce 1968 jeho druhým domovem.

Britské deníky nestihly zařadit zprávu o skonu architekta do svých dnešních vydání. Nekrology, které tvoří pravidelnou součást mnoha listů na ostrovech, zřejmě přinesou rozsáhlé vzpomínky na Kaplického zítra.

Nekrolog zatím zveřejnily tiskové agentury Associated Press (AP) a AFP - stejně tak jako internetová stránka odborného časopisu The Architect Journal.

Spíše než na kontroverze kolem stavby chobotnice na Letné se věnují Kaplického projektům, které byly realizovány v Evropě. Především ve Velké Británii.

AP připomíná, že Kaplický obdžel v roce 1999 nejprestižní architektonickou cenu ve Spojeném království. Stirling Prize.

Nezapomenutelnými stavbami z dílny Kaplického jsou hlavně futuristický Media Center na kriketovém stadionu v Londýně, turistické centrum u památky Stonehenge v jižní Anglii a plovoucí most, spojující v Londýně mrakodrap Canary Wharf a West India Quay.

"Kaplický pracoval s nezvyklými materiály, přírodní energií a světlem," uvádí Associated Press a připomíná například i jeho projekt Maseratiho muzea v italské Modeně.

Agentura AFP se vrací ke Kaplického emigraci. "Dospěl jsem k názoru, že je čas odejít, protože tady už nebude žádná naděje do konce mého života," cituje jeho vyjádření k tomu, proč se rozhodl v roce 1968 opustit Československo.

Podle AFP je nyní nepravděpodobné, že Kaplického Národní knihovna na Letné bude realizována. Obě agentury se zmiňují o tom, že architekt zemřel několik hodin poté, co se mu narodila dcera.

"Je to neuvěřitelná osobní tragédie, protože zemře tři hodiny poté, co se narodí jeho dcera, na kterou tak čekal," citují agentury i slavnou architektku Evu Jiřičnou, která stejně jako Kaplický pracuje od roku 1968 Británii. "Byl v takovém opojení a radosti, když se to dítě mělo narodit. A v tom okamžiku se všechno zhroutí."

Na specializovaném serveru architectjournal.com je Kaplický označován za "světově proslulého českého architekta." Server uvádí, že známým se stal díky projektům v Birminghamu a Londýně.

Podle časopisu byly velmi ceněny jeho "avantgardní designy, zejméně díky odvážnému používání různorodých materiálů."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 1 hodinou

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy