Kaplický byl odvážný novátor, píší v zahraničí

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2009 16:45
Tiskové agentury AFP a AP sčítají Kaplického úspěchy a ocenění

Praha - Jan Kaplicky byl věhlasným architektem hlavně ve Velké Británii, která se stala po emigraci roce 1968 jeho druhým domovem.

Britské deníky nestihly zařadit zprávu o skonu architekta do svých dnešních vydání. Nekrology, které tvoří pravidelnou součást mnoha listů na ostrovech, zřejmě přinesou rozsáhlé vzpomínky na Kaplického zítra.

Nekrolog zatím zveřejnily tiskové agentury Associated Press (AP) a AFP - stejně tak jako internetová stránka odborného časopisu The Architect Journal.

Spíše než na kontroverze kolem stavby chobotnice na Letné se věnují Kaplického projektům, které byly realizovány v Evropě. Především ve Velké Británii.

AP připomíná, že Kaplický obdžel v roce 1999 nejprestižní architektonickou cenu ve Spojeném království. Stirling Prize.

Nezapomenutelnými stavbami z dílny Kaplického jsou hlavně futuristický Media Center na kriketovém stadionu v Londýně, turistické centrum u památky Stonehenge v jižní Anglii a plovoucí most, spojující v Londýně mrakodrap Canary Wharf a West India Quay.

"Kaplický pracoval s nezvyklými materiály, přírodní energií a světlem," uvádí Associated Press a připomíná například i jeho projekt Maseratiho muzea v italské Modeně.

Agentura AFP se vrací ke Kaplického emigraci. "Dospěl jsem k názoru, že je čas odejít, protože tady už nebude žádná naděje do konce mého života," cituje jeho vyjádření k tomu, proč se rozhodl v roce 1968 opustit Československo.

Podle AFP je nyní nepravděpodobné, že Kaplického Národní knihovna na Letné bude realizována. Obě agentury se zmiňují o tom, že architekt zemřel několik hodin poté, co se mu narodila dcera.

"Je to neuvěřitelná osobní tragédie, protože zemře tři hodiny poté, co se narodí jeho dcera, na kterou tak čekal," citují agentury i slavnou architektku Evu Jiřičnou, která stejně jako Kaplický pracuje od roku 1968 Británii. "Byl v takovém opojení a radosti, když se to dítě mělo narodit. A v tom okamžiku se všechno zhroutí."

Na specializovaném serveru architectjournal.com je Kaplický označován za "světově proslulého českého architekta." Server uvádí, že známým se stal díky projektům v Birminghamu a Londýně.

Podle časopisu byly velmi ceněny jeho "avantgardní designy, zejméně díky odvážnému používání různorodých materiálů."

 

Právě se děje

před 56 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy