Kapitán zříceného letadla mluvil s řídicí věží o kouři, uvádí francouzský zdroj. Káhira to popírá

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 23. 5. 2016 13:00
Vyšetřovatelé se začínají klonit k názoru, že tragédii letu MS804 z Paříže do Káhiry způsobil technický problém, nikoliv teroristé. Černé skříňky ale ještě stále leží na dně Středozemního moře.
Trosky EgyptAir
Trosky EgyptAir | Foto: Reuters, Aktuálně.cz

Káhira/Paříž – Vyšetřování pádu letounu EgyptAir se vydává novým směrem. Francouzská televize M6 uvedla s odvoláním za své zdroje, že kapitán letadla Muhammad Alí Šukajr se před pádem spojil s kontrolní věží v Káhiře, hlásil kouř v pilotní kabině a pokoušel se se strojem přistát.

Informace, že káhirské řízení letového provozu o problémech na palubě vědělo přímo od kapitána, je v rozporu s tím, co egyptské úřady doposud uváděly. Podle dřívějších zpráv posádka nepodala ani řeckým ani egyptským dispečerům žádné hlášení.

Údaje, které byly až doteď k dispozici, pocházely z identifikačního systému letadla ACARS. Elektronické detektory před havárií informovaly o kouři na palubě.

Televize M6 uvedla, že informaci má od jednoho z členů týmu francouzských vyšetřovatelů, který je v Káhiře. Kapitán podle ní hovořil s věží několik minut před pádem do moře.

Výsledkem diskuse byl pokus o sestup do nižší letové hladiny.

Egyptské středisko letového provozu popřelo, že by pilot s věží v Káhiře mluvil, píše deník Al-Ahrám.

Pátrací týmy zatím stále nevyzvedly ze dna Středozemního moře černé skříňky, které by mohly příčinu nehody objasnit. Spekuluje se jak o technické závadě, tak o teroristickém útoku. K němu se ale zatím nikdo nepřihlásil.

Podle některých francouzských médií se vyšetřovatelé stále více přiklánějí k tomu, že za havárií stály technické problémy.

Na palubě letu MS804 z Paříže do Káhiry bylo 56 pasažérů a deset členů posádky. Většinu cestujících tvořili Egypťané.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli vyzval média, aby nezveřejňovala nepodložené závěry, dokud nebude vyšetřování uzavřeno. Uvedl, že pátrání i určování příčiny tragédie potrvá dlouho.

Egypťané vyslali k místu nehody robota, kterého za normálních okolností používají při práci na podmořských ložiskách ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy