Kapitán Schettino věděl o lidech na lodi, přesto z ní utekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 19:36
Soud zveřejnil důvod, proč poslal kapitána ztroskotané výletní lodi Costa Concordia Francesca Schettina na 16 let a jeden měsíc za mříže.
Francesco Schettino
Francesco Schettino | Foto: Reuters

Grosseto (Itálie) - Když kapitán ztroskotané výletní lodi Costa Concordia Francesco Schettino opouštěl plavidlo, tak věděl, že jsou na jeho palubě ještě lidé. Přesto z lodi utekl, uvedl soud v italském Grossetu.

Soud zveřejnil odůvodnění svého únorového verdiktu; tehdy poslal Schettina na 16 let a jeden měsíc do vězení.

Situace, kdy kapitán loď opustil, podle soudu vedla k tomu, že pro cestující na palubě "bylo nemožné nebo obtížné dostat se do bezpečí".

To, co Schettino udělal, učinil proto, aby "se zachránil s jasným záměrem zpět na loď se již nevracet", citovala soud agentura ANSA.

Neštěstí z roku 2012

Neštěstí si v lednu 2012 vyžádalo 32 mrtvých. Soud uznal Schettina vinným z odpovědnosti za smrt lidí na palubě a za zkázu plavidla. Kapitán dostal i pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce. Nepůjde ale do vězení, dokud se nezavrší všechna odvolací řízení, která se mohou protáhnout na několik let.

Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy