Nenáviděného velitele Hizballáhu zabila v Sýrii finská rozvědka, žertují Izraelci. O pomstu nešlo

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2015 15:15
Hizballáh se zapojil do války v Sýrii na straně Asadova režimu. Posílá tam tisíce bojovníků, nejméně 1300 jich tam už padlo a dalších pět tisíc bylo zraněno. Hnutí je ale ve složité situaci. Nemůže si dovolit velký konflikt s Izraelem právě kvůli tomu, jak je angažováno v Sýrii.
Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana.
Izraelský nálet srovnal se zemí budovu v damašské čtvrti Džaramana. | Foto: Reuters

Bejrút – Skoro tři desetiletí žil Samir Kantar v izraelském vězení, výměnou se dostal na svobodu do Libanonu, aby zemřel v Sýrii uprostřed války.

Třiapadesátiletý velitel hnutí Hizballáh byl zabit v neděli, když rakety srovnaly se zemí dům v damašské čtvrti Džaramaná.

K útoku se přihlásila povstalecká Svobodná syrská armáda. Izrael jako obvykle nepotvrzuje ani nepopírá, že jde o jeho akci. Ministr energetiky Juval Steinitz v žertu připsal útok Finům. "Je možné, že jde o práci finské rozvědky. Dobře odvedenou práci," prohlásil Steinitz.

Kantár patřil v židovském státě k vůbec nejnenáviděnějším nepřátelům. Jako šestnáctiletý v roce 1979 přešel ozbrojen hranici z Libanonu a na severu Izraele vzal jako rukojmí ve městě Naharíja muže a jeho čtyřletou dceru.

Před jejíma očima muže zastřelil a pak utopil, dívce rozbil hlavu pažbou zbraně. Zemřela i její dvouletá sestra, protože matka se při přepadení domu skryla a ve snaze utišit holčičku ji udusila.

Kantar dostal doživotí, ale v roce 2008 jej Izraelci vyměnili za těla dvou vojáků zastřelených na libanonské hranici a držených Hizballáhem. Hnutím byl uvítán jako hrdina, v Damašku jej přijal syrský prezident Bašár Asad.

Sliboval, že bude pokračovat v boji proti Izraeli, ale situace se vyvíjela jinak. Hizballáh se zapojil do války v Sýrii na straně Asadova režimu.

Posílá tam tisíce bojovníků, nejméně 1300 jich tam už padlo, včetně několika velitelů. Dalších pět tisíc mužů bylo zraněno.

Samir Kantar a Bašár Asad na snímku z roku 2008.
Samir Kantar a Bašár Asad na snímku z roku 2008. | Foto: Reuters

(Hizballáh je šíitské hnutí, podporované Íránem, a vládnoucí komunita alávitů v Sýrii je spojencem šíitů. Naopak v opozici proti Asadovi jsou sunnité.)

Do Sýrie tak zamířil i Kantar, i když jeho role ve válce je nejasná. Podle některých libanonských médií se podílel na organizování ofenzív Hizballáhu.

Deník Jerusalem Post napsal, že ale zřejmě nadále plánoval útoky proti Izraeli a byl zabit kvůli tomu, co chtěl dělat v budoucnosti, a nikoliv kvůli pomstě za minulost.

"Byla vykonána historická spravedlnost,“ prohlásila Samdar Haran-Kaiserová, která masakr v Naharíji jako jediná přežila a je tou matkou, která nechtěně udusila svoji dceru při skrývání se před Kantarem.

Hizballáh v odvetě odpálil na Izrael tři rakety z jižního Libanonu, dopadly však do neobydlené oblasti. Hnutí je ale ve složité situaci. Nemůže si dovolit velký konflikt s Izraelem právě kvůli tomu, jak je angažováno v Sýrii.

Těžko by nyní mohlo opakovat válku z léta 2006, při které přišlo o život 165 Izraelců a přes 1500 Libanonců.

Zároveň ale nemůže zabránit tomu, aby izraelské letectvo jeho pozice v Sýrii bombardovalo.

Není jasné, zda při náletu  - pokud to skutečně byl izraelský nálet - bombardéry pronikly do syrského vzdušného prostoru, či zda rakety odpálily z větší vzdálenosti. Prostor nad Sýrii nyní kontrolují Rusové, kteří tam mají moderní obranný systém S-400.

Izraelští a ruští politici se dohodli v září na vzájemné koordinaci, aby zamezili střetům svých letadel nad Sýrií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Web Ředitelství silnic a dálnic obnovil po úterním kybernetickém útoku částečně provoz

Web státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je opět částečně funkční. V úterý ho ochromil kybernetický útok a server byl od té doby nedostupný, nebo na něm nebyl žádný obsah. Nadále však mimo provoz zůstává server, na kterém organizace zveřejňuje dopravní informace. Počítačové systémy ŘSD počátkem tohoto týdne napadl software, který zašifroval data. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl kybernetický útok na profesionální úrovni.

Ještě v sobotu kolem poledne bylo na webu ŘSD pouze logo organizace a nápis "Omlouváme se, probíhá nahrávání obsahu." V neděli odpoledne už má úvodní stránka původní podobu z doby před útokem. Nefungují ale sekce webu týkající se veřejných zakázek a technických předpisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy