Kandidáti na prezidenta Francie se střetnou v první debatě. Nejvíc bude muset bojovat Macron

Simone Radačičová Simone Radačičová
20. 3. 2017 16:55
Pět hlavních kandidátů na francouzského prezidenta se večer střetne v první televizní debatě. Před kamerami se v souboji slov sejde kandidát republikánů François Fillon, centrista Emmanuel Macron, šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová, kandidát socialistů Benoît Hamon a kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon. Všem kandidátům jde o hodně - chtějí získat nerozhodnuté voliče.
Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Už tento večer se pětice hlavních kandidátů na úřad francouzského prezidenta střetne v první televizní debatě.

Očekává se, že v devět hodin, kdy debata startuje, miliony Francouzů usednou k televizím, aby se seznámili s programem a postoji předních politiků.

Ti se za méně než pět týdnů utkají o Elysejský palác.

Francouzská média za "velkou neznámou" označují centristu a bývalého ministra hospodářství Emmanuela Macrona. Ten ještě nikdy nekandidoval a nemá z podobných debat, na rozdíl od svých protivníků, žádnou zkušenost.

Všem kandidátům jde o hodně. Průzkumy mimo jiné ukazují, že k urnám půjde asi jen 65 procent voličů. A z nich se 40 procent ještě nerozhodlo, poukazuje agentura AFP.

Jakým chcete být prezidentem?

Před televizními kamerami se v souboji slov sejde kandidát republikánů François Fillon, zmíněný centrista Emmanuel Macron, šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová, kandidát socialistů Benoît Hamon a kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

Debata odstartuje otázkou: Jakým chcete být prezidentem? Na odpověď má každý z kandidátů přesně 90 sekund.

Poté jsou na programu tři velká témata - ekonomika, sociální záležitosti a postavení Francie ve světě.

K debatě dojde jen pár dnů poté, co islámský radikál, zřejmě pod vlivem drog a alkoholu, sebral hlídkující vojačce na pařížském letišti zbraň. Je tak možné, že do popředí se dostane otázka bezpečnosti a terorismu.

Očekává se, že debata bude trvat dvě a půl až tři hodiny.

Musí se připravit na obranu

Všichni kandidáti chtějí využít předvolební debaty, aby Francouzům představili svůj program. Současně se ale připravují na slovní útoky svých oponentů.

Očekává se, že jim bude čelit hlavně François Fillon, a to kvůli fiktivnímu zaměstnávání své ženy a dvou dětí. Nebo také Marine Le Penová, která údajně porušila pravidla Evropského parlamentu tím, že její Bruselem placení asistenti pracovali na stranických záležitostech v Paříži.

Také Emmanuel Macron se musí připravit na ostrá slova svých protivníků. Macron nemá zatím z podobně vyostřených debat zkušenosti. Není tak jasné, jak bude reagovat a jak jeho pondělní vystoupení na Francouze zapůsobí.

Právě on ale může nejen nejvíc ztratit, ale taky nejvíc získat. Macron má z trojice nejsilnějších kandidátů nejméně "skalních" voličů, a to asi polovinu, zatímco u Le Penové je to zhruba 80 procent.

Macronovi jde skutečně o hodně, domnívá se i Jerome Fourquet, ředitel společnosti na průzkum veřejného mínění Ifop. "Je to favorit a také centrista, což znamená, že na něj budou útočit z obou stran," dodal pro server Politico. Podle něj budou Francouzi v předvolební debatě pozorně sledovat, jak si Macron poradí právě se slovními útoky.

Volby by podle průzkumů vyhrál Macron

V prvním kole prezidentských voleb mají aktuálně nejblíže k úspěchu Marine Le Penová a Emmanuel Macron. Oba by podle společnosti na průzkum veřejného mínění Kantar-Sofres měli získat shodně 26 procent. Třetí by skončil François Fillon s 19 procenty. Hamon a Mélenchon by pak měli shodně dostat 12 procent.

V druhém kole průzkum Macronovi předpovídá zisk 64 procent hlasů, zatímco Le Penové 36 procent. Kandidátka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty by tak zůstala těsně před branami Elysejského paláce.

Francouze čekají ještě dvě televizní debaty. A to 4. dubna a pak ještě 20. dubna, jen pár dní před prvním kolem voleb. 

Snahy francouzské vlády ochránit své občany se výrazně zlepšily, útok v Nice byl ale útok jedince, kterému se nedá zabránit, říká Michel Perottino. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy