Angela Merkelová: Boj se změnami klimatu vyžaduje veškeré síly a nové myšlení

ČTK ČTK
31. 12. 2019 9:37
V boji proti změnám klimatu je třeba nasadit veškeré síly, změnit myšlení, a zabránit tak katastrofálním důsledkům, které by nečinnost ohledně snižování emisí mohla mít pro následující generace. Ve svém novoročním projevu to zmíní večer na silvestra německá kancléřka Angela Merkelová.
"Budou to naše děti a naši vnuci, kdo budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme," uvedla také Merkelová v projevu.
"Budou to naše děti a naši vnuci, kdo budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme," uvedla také Merkelová v projevu. | Foto: Reuters

Německá politička v plánovaném poselství také přivítá nadcházející dvacátá léta jako dobu, kdy ještě lze zvrátit běh věcí a vyzkoušet nové cesty k řešení klimatické krize. Obsah projevu kancléřský úřad poskytl předem médiím.

"Globální oteplování je reálné. Ohrožuje nás. Musíme proto udělat vše, co je v silách lidstva, abychom tuto obrovskou výzvu zvládli. Je to stále ještě možné," pronese kancléřka v předtočeném projevu.

"Budou to naše děti a naši vnuci, kteří budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme. Proto veškerou svou energii napřu k tomu, abych zajistila, že Německo přispěje k úspěšnému boji proti klimatickým změnám v ekologické, ekonomické i sociální oblasti," dodá Merkelová. 

Německá kancléřka také připustí, že chápe kritiku, která zaznívá ohledně nedávno zveřejněného balíčku ekologických opatření německé vlády. Ty počítají například s emisními povolenkami pro dopravu nebo snižováním DPH pro jízdenky na dálkové železniční spoje.

"Změna k lepšímu je v našich silách"

Někteří opatření kritizují proto, že podle nich zacházejí příliš daleko, jiní zase proto, že jsou nedostatečná. Podle Merkelové však jde o "nezbytný rámec", pokud má země do boje proti emisím nějak výrazněji přispět. "Abychom uspěli, potřebujeme více než co jiného odvahu myslet jiným způsobem, sílu opustit známé cesty, ochotu zkoušet nové věci a odhodlání jednat rychleji s přesvědčením, že neobvyklá řešení mohou uspět," sdělí Merkelová Němcům.

Podle ní však dvacátá léta "mohou být dobrým obdobím", protože změny k lepšímu jsou stále v našich silách.

Kancléřka také vyzve Evropany, aby se pokusili ve světě posílit svůj hlas. Podle ní to bude i jeden z úkolů německého předsednictví v Evropské unii v druhé půlce následujícího roku. Projev kancléřky budou večer vysílat stanice ZDF a ARD, jeho znění však stejně jako v minulých letech dostala média předem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy