Angela Merkelová: Boj se změnami klimatu vyžaduje veškeré síly a nové myšlení

ČTK ČTK
31. 12. 2019 9:37
V boji proti změnám klimatu je třeba nasadit veškeré síly, změnit myšlení, a zabránit tak katastrofálním důsledkům, které by nečinnost ohledně snižování emisí mohla mít pro následující generace. Ve svém novoročním projevu to zmíní večer na silvestra německá kancléřka Angela Merkelová.
"Budou to naše děti a naši vnuci, kdo budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme," uvedla také Merkelová v projevu.
"Budou to naše děti a naši vnuci, kdo budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme," uvedla také Merkelová v projevu. | Foto: Reuters

Německá politička v plánovaném poselství také přivítá nadcházející dvacátá léta jako dobu, kdy ještě lze zvrátit běh věcí a vyzkoušet nové cesty k řešení klimatické krize. Obsah projevu kancléřský úřad poskytl předem médiím.

"Globální oteplování je reálné. Ohrožuje nás. Musíme proto udělat vše, co je v silách lidstva, abychom tuto obrovskou výzvu zvládli. Je to stále ještě možné," pronese kancléřka v předtočeném projevu.

"Budou to naše děti a naši vnuci, kteří budou muset žít s důsledky toho, co dnes uděláme nebo naopak neuděláme. Proto veškerou svou energii napřu k tomu, abych zajistila, že Německo přispěje k úspěšnému boji proti klimatickým změnám v ekologické, ekonomické i sociální oblasti," dodá Merkelová. 

Německá kancléřka také připustí, že chápe kritiku, která zaznívá ohledně nedávno zveřejněného balíčku ekologických opatření německé vlády. Ty počítají například s emisními povolenkami pro dopravu nebo snižováním DPH pro jízdenky na dálkové železniční spoje.

"Změna k lepšímu je v našich silách"

Někteří opatření kritizují proto, že podle nich zacházejí příliš daleko, jiní zase proto, že jsou nedostatečná. Podle Merkelové však jde o "nezbytný rámec", pokud má země do boje proti emisím nějak výrazněji přispět. "Abychom uspěli, potřebujeme více než co jiného odvahu myslet jiným způsobem, sílu opustit známé cesty, ochotu zkoušet nové věci a odhodlání jednat rychleji s přesvědčením, že neobvyklá řešení mohou uspět," sdělí Merkelová Němcům.

Podle ní však dvacátá léta "mohou být dobrým obdobím", protože změny k lepšímu jsou stále v našich silách.

Kancléřka také vyzve Evropany, aby se pokusili ve světě posílit svůj hlas. Podle ní to bude i jeden z úkolů německého předsednictví v Evropské unii v druhé půlce následujícího roku. Projev kancléřky budou večer vysílat stanice ZDF a ARD, jeho znění však stejně jako v minulých letech dostala média předem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

Další zprávy