Kanadští experti odhalili obří čínskou kyberšpionáž

Naďa Straková
29. 3. 2009 20:00
Hackeři se sídlem v Číně zcizili mj. citlivé dokumenty patřící dalajlamovi
Foto: Aktuálně.cz

Toronto - Rozsáhlou špionážní síť, která se nabourávala do počítačů po celém světě, odhalila skupina kanadských počítačových odborníků.

Experti ze střediska Munk Center a think tanku SecDev ve své zprávě, na kterou poprvé upozornilo víkendové vydání amerického deníku New York Times, tvrdí, že se hackeři dostali do 1 295 komputerů ve 103 zemích.

Jak uvádí britská stanice BBC, kromě ministerstev zahraničí a ambasád piráti napadali také počítače tibetského duchovního vůdce dalajlamy.

Podle vědců však není jasné, zda za virtuálními špióny stojí čínská vláda. Ta se od kybernetických pirátů distancovala s tím, že podobné „aktivity jsou v Číně zakázané."

Duchem na duchovního vůdce

Odborníci zprávu o útocích čínských pirátů vypracovali na žádost samotného dalajlamy, který pojal podezření, že se do počítačů patřící tibetské exilové vládě snaží někdo infiltrovat.

Počítačový systém dalajlamovy kanceláře byl mezi hlavními cíli
Počítačový systém dalajlamovy kanceláře byl mezi hlavními cíli | Foto: Reuters

„Máme důkazy, že do počítačových systémů tibetské vlády se nabourali hackeři, kteří následně zcizili citlivé dokumenty patřící dalajlamově soukromé kanceláři," řekl vyšetřovatel Greg Walton agentuře AP.

Instalací speciálního softwaru do napadených počítačů získali piráti přístup k tajným dokumentům. Tento nelegální software dostal od kanadských expertů přezdívku GhostNet (ghost = duch; net = síť - pozn. red.).

GhostNet údajně umožňuje také zvukový či obrazový monitoring místností, kde se počítače nacházejí. Zatím není ale zřejmé, zda toho hackeři využili.

Internetoví „útočníci" se také zajímali o aktivity velkých společností a renomovaných právníků.

Špehující drak

Ve zprávě, kterou tým odborníků ve zkrácené verzi zveřejnil na svých stránkách pod názvem Špehující drak: Sledování tibetského hnutí pomocí škodlivého softwaru (The Snooping Dragon: Social Malware Surveillance of the Tibetan Movement) vyšetřovatelé píší, že podobné útoky nejsou ničím novým.

Čínská vláda se od aktivit kyberpirátů rezolutně distancovala
Čínská vláda se od aktivit kyberpirátů rezolutně distancovala | Foto: Reuters

Tyto se však od ostatních liší tím, že dokázaly získávat "tajné informace pro účely policejních a bezpečnostních složek represívního státu, což by pro postižené strany mohlo mít potenciálně fatální důsledky."

Podle listu New York Times se jedná o zatím největší odhalené počítačové pirátství, co se týče počtu napadených počítačů. 

Mezi postiženými státy jsou zejména země z Asie, ale také Německo, Portugalsko, Malta, Kypr, Lotyšsko a další.

 

Právě se děje

Další zprávy