Kanadský vědec chce získávat elektřinu z umělých tornád

ČTK ČTK
18. 12. 2012 18:11
V roce 2009 prý úspěšně vyzkoušel první prototyp
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Kanadský vědec Louis Michaud chce získávat elektřinu z umělých tornád.

Chtěl by je vytvářet ve speciálních věžích, ve kterých by mechanická energie z tornád poháněla elektrické turbíny. Na svůj záměr získal peníze od miliardáře a proslulého investora ze Silicon Valley Petera Thiela, uvedl na svých webových stránkách časopis Forbes.

Michaud svůj projekt nazývá atmosférickým vírovým motorem.

"Vír podobný tornádu vytváří postranní přívod teplého anebo vlhkého vzduchu do kruhové arény. Vlhký vzduch pak při stoupání začne rotovat a vytvoří ukotvený konvektivní vír. Jeho proudění zachycují turbíny umístěné na zemi po obvodu arény. Zdrojem tepla může být sluneční energie, teplá voda anebo odpadní teplo," uvedl vědec na své webové stránce.

Thiel, který je spoluzakladatelem internetového platebního systému PayPal a investoval například do sociální sítě Facebook, poskytl kanadskému vědci kolem 350.000 dolarů. Učinil tak prostřednictvím programu své nadace nazvaného Breakout Labs, který se zaměřuje na odvážné vědecké projekty.

Slovo odvážný podle Forbesu nepochybně je jedním ze slov, jimiž lze Michaudův záměr popsat. Kanaďan tvrdí, že jedna elektrárna o průměru 200 metrů by dokázala vytvořit 200 megawattů čisté elektřiny při velmi nízkých nákladech. 

Michaud uvedl, že v roce 2009 úspěšně vyzkoušel prototyp o průměru čtyři metry. Díky penězům od Thiela nyní chce vybudovat ve městě Samia v Ontariu zařízení o dvojnásobném průměru. S jeho pomocí hodlá vytvořit 40 metrů vysoký a 30 centimetrů široký vír, který bude pohánět malou turbínu.

"Energetický výkon roste geometricky s velikostí. Komerčně tak zařízení bude životaschopné, až v roce 2015 postavíme čtyřicetimetrový prototyp," uvedl Michaud.

 

Právě se děje

Další zprávy