Nový kanadský premiér Justin Trudeau slíbil zlegalizovat marihuanu. Sám ji opakovaně kouřil

ČTK ČTK
4. 12. 2015 23:30
Kanada přijme zákony na legalizaci a regulaci užívání marihuany, slíbil v pátek nový kanadský premiér Justin Trudeau v parlamentním projevu nastiňujícím záměry jeho vlády. Překvapivý vítěz voleb Trudeau už v předvolební kampani prohlásil, že marihuanu kouřil "pětkrát nebo šestkrát" v životě, z toho jednou v roce 2010, kdy už byl poslancem. Konopí již legalizovaly čtyři státy USA a kanadští zastánci legalizace poukázali na významné zisky, které taková opatření přinášejí.
Nový kanadský premiér Justin Trudeau
Nový kanadský premiér Justin Trudeau | Foto: Reuters

Ottawa - Kanada jako první ze zemí skupiny ekonomicky silných zemí G7 přijme zákony na legalizaci a regulaci užívání marihuany. Slíbil to v pátek nový kanadský premiér Justin Trudeau v parlamentním projevu nastiňujícím záměry jeho vlády.

Liberál Trudeau v prohlášení potvrdil, že se od svého říjnového zvolení zasazoval o legalizaci konopí. Během příštího roku pak mají být přijata "legislativní opatření..., která budou legalizovat a regulovat užívání marihuany a omezí přístup k této látce".

Takzvanou trůnní řeč, kterou připravil premiér, podle tradice přečetl generální guvernér Kanady David Johnston, jenž zastupuje královnu Alžbětu II., oficiálně hlavu Kanady.

Překvapivý vítěz voleb Trudeau už v předvolební kampani prohlásil, že marihuanu kouřil "pětkrát nebo šestkrát" v životě, z toho jednou v roce 2010, kdy už byl poslancem.

Už jedna z dřívějších liberálních vlád se v roce 2004 pokusila dekriminalizovat konzumaci konopí, ale nakonec od záměru upustila, hlavně na nátlak sousedních Spojených států. O 11 let později však konopí legalizovaly čtyři státy USA a kanadští zastánci legalizace poukázali na významné zisky, které taková opatření přinášejí.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 25 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy