Kanadská řeka zmizela během čtyř dnů. Vyschlé koryto za sebou zanechal tající ledovec

Zahraničí Zahraničí
20. 4. 2017 20:10
Řeka Slim na severozápadě Kanady loni v květnu změnila svůj tok. Zdánlivě obyčejný jev se ale udál během pouhých čtyř dnů, kdy původní koryto řeky vyschlo. Ledovec, který řeku zásobil vodou, důsledkem extrémně vysokých teplot ustoupil a voda si našla jinou cestu. Podle vědců, kteří nyní na jev upozornili, jde o první zmizení řeky v novodobých dějinách. A vlivem globálního oteplování může takových změn přibývat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ottawa - V polovině loňského roku došlo na severozápadě Kanady k ojedinělému úkazu. Během čtyř dnů zmizela řeka Slim, která ústila do Beringova moře.

Navzdory svému jménu ("slim" znamená anglicky "štíhlý") byla až 150 metrů široká.

Její horní tok se ale kvůli úbytku ledovce odklonil a našel si alternativní cestu Aljašským zálivem do Tichého oceánu.

Podle kanadských a amerických vědců jde o první zmizení řeky za posledních 350 let. Na vině je globální oteplování, dodávají v odborném časopisu Nature.

Ledovec Kaskawulsh se během posledních 100 let posunul asi o kilometr a půl. Až donedávna zásobil řeku Slim. Jenže kvůli loňským neobvykle vysokým teplotám najednou ustoupil natolik, že voda z něj začala proudit do stejnojmenné řeky Kaskawulsh - a do toku Slim se už nedostala.

Vědce překvapila rychlost

Řeka proudící na sever tím pádem začala vysychat. K dramatickému úbytku vody přitom došlo během pouhých čtyř dnů na konci května roku 2016.

Zatímco změna toku řeky není z historického hlediska nic neobvyklého, vědce překvapila rychlost, jakou k tomu může dojít.

"Doslova každý den jsme mohli vidět, jak klesá hladina vody a z řeky vykukují písčiny," citoval americký list Washington Post hlavního autora studie, Daniela Shugara z Washingtonské univerzity.

Podle něj jde o nevratný jev. "Kvůli globálnímu oteplování a tání ledovců budeme pravděpodobně svědky rozdílů v říčních sítích a tocích řek," dodal pro americký list New York Times.

Lidé okolo (naštěstí) nežijí

Změny v toku řek přitom mohou mít velmi vážné následky na krajinu a ekosystém postižených oblastí. Řeka Slim například zásobila jezero Kluane, které teď přišlo o přísun vody. Naopak Aljašský záliv získal zásoby vody navíc.

Oblast kolem ledovce Kaskawulsh není osídlená.

Vědci ale upozorňují, že jeho rychlý ústup dokazuje prudké změny, které dokáže způsobit oteplující se klima. Ledovce v polární oblasti jsou přitom vůči němu odolnější než ledovce v ostatních podnebných pásmech, kde mohou být ohroženy i osídlené oblasti.

Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet vláda schválila i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. Růst platů o 1400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Vládní strana tak chce podle vicepremiéra Jana Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun.

Rozpočet musí vláda do konce měsíce poslat do sněmovny. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí. Vláda tak bude muset po volbách rozpočet znovu projednat a předložit nové sněmovně.

Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun, ministerstvo financí jej ale očekává kolem 400 miliard korun. Loni skončil rozpočet se schodkem 367,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
Další zprávy