Kanadská řeka zmizela během čtyř dnů. Vyschlé koryto za sebou zanechal tající ledovec

Zahraničí Zahraničí
20. 4. 2017 20:10
Řeka Slim na severozápadě Kanady loni v květnu změnila svůj tok. Zdánlivě obyčejný jev se ale udál během pouhých čtyř dnů, kdy původní koryto řeky vyschlo. Ledovec, který řeku zásobil vodou, důsledkem extrémně vysokých teplot ustoupil a voda si našla jinou cestu. Podle vědců, kteří nyní na jev upozornili, jde o první zmizení řeky v novodobých dějinách. A vlivem globálního oteplování může takových změn přibývat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ottawa - V polovině loňského roku došlo na severozápadě Kanady k ojedinělému úkazu. Během čtyř dnů zmizela řeka Slim, která ústila do Beringova moře.

Navzdory svému jménu ("slim" znamená anglicky "štíhlý") byla až 150 metrů široká.

Její horní tok se ale kvůli úbytku ledovce odklonil a našel si alternativní cestu Aljašským zálivem do Tichého oceánu.

Podle kanadských a amerických vědců jde o první zmizení řeky za posledních 350 let. Na vině je globální oteplování, dodávají v odborném časopisu Nature.

Ledovec Kaskawulsh se během posledních 100 let posunul asi o kilometr a půl. Až donedávna zásobil řeku Slim. Jenže kvůli loňským neobvykle vysokým teplotám najednou ustoupil natolik, že voda z něj začala proudit do stejnojmenné řeky Kaskawulsh - a do toku Slim se už nedostala.

Vědce překvapila rychlost

Řeka proudící na sever tím pádem začala vysychat. K dramatickému úbytku vody přitom došlo během pouhých čtyř dnů na konci května roku 2016.

Zatímco změna toku řeky není z historického hlediska nic neobvyklého, vědce překvapila rychlost, jakou k tomu může dojít.

"Doslova každý den jsme mohli vidět, jak klesá hladina vody a z řeky vykukují písčiny," citoval americký list Washington Post hlavního autora studie, Daniela Shugara z Washingtonské univerzity.

Podle něj jde o nevratný jev. "Kvůli globálnímu oteplování a tání ledovců budeme pravděpodobně svědky rozdílů v říčních sítích a tocích řek," dodal pro americký list New York Times.

Lidé okolo (naštěstí) nežijí

Změny v toku řek přitom mohou mít velmi vážné následky na krajinu a ekosystém postižených oblastí. Řeka Slim například zásobila jezero Kluane, které teď přišlo o přísun vody. Naopak Aljašský záliv získal zásoby vody navíc.

Oblast kolem ledovce Kaskawulsh není osídlená.

Vědci ale upozorňují, že jeho rychlý ústup dokazuje prudké změny, které dokáže způsobit oteplující se klima. Ledovce v polární oblasti jsou přitom vůči němu odolnější než ledovce v ostatních podnebných pásmech, kde mohou být ohroženy i osídlené oblasti.

Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 11 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy