Kanadská řeka zmizela během čtyř dnů. Vyschlé koryto za sebou zanechal tající ledovec

Zahraničí Zahraničí
20. 4. 2017 20:10
Řeka Slim na severozápadě Kanady loni v květnu změnila svůj tok. Zdánlivě obyčejný jev se ale udál během pouhých čtyř dnů, kdy původní koryto řeky vyschlo. Ledovec, který řeku zásobil vodou, důsledkem extrémně vysokých teplot ustoupil a voda si našla jinou cestu. Podle vědců, kteří nyní na jev upozornili, jde o první zmizení řeky v novodobých dějinách. A vlivem globálního oteplování může takových změn přibývat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ottawa - V polovině loňského roku došlo na severozápadě Kanady k ojedinělému úkazu. Během čtyř dnů zmizela řeka Slim, která ústila do Beringova moře.

Navzdory svému jménu ("slim" znamená anglicky "štíhlý") byla až 150 metrů široká.

Její horní tok se ale kvůli úbytku ledovce odklonil a našel si alternativní cestu Aljašským zálivem do Tichého oceánu.

Podle kanadských a amerických vědců jde o první zmizení řeky za posledních 350 let. Na vině je globální oteplování, dodávají v odborném časopisu Nature.

Ledovec Kaskawulsh se během posledních 100 let posunul asi o kilometr a půl. Až donedávna zásobil řeku Slim. Jenže kvůli loňským neobvykle vysokým teplotám najednou ustoupil natolik, že voda z něj začala proudit do stejnojmenné řeky Kaskawulsh - a do toku Slim se už nedostala.

Vědce překvapila rychlost

Řeka proudící na sever tím pádem začala vysychat. K dramatickému úbytku vody přitom došlo během pouhých čtyř dnů na konci května roku 2016.

Zatímco změna toku řeky není z historického hlediska nic neobvyklého, vědce překvapila rychlost, jakou k tomu může dojít.

"Doslova každý den jsme mohli vidět, jak klesá hladina vody a z řeky vykukují písčiny," citoval americký list Washington Post hlavního autora studie, Daniela Shugara z Washingtonské univerzity.

Podle něj jde o nevratný jev. "Kvůli globálnímu oteplování a tání ledovců budeme pravděpodobně svědky rozdílů v říčních sítích a tocích řek," dodal pro americký list New York Times.

Lidé okolo (naštěstí) nežijí

Změny v toku řek přitom mohou mít velmi vážné následky na krajinu a ekosystém postižených oblastí. Řeka Slim například zásobila jezero Kluane, které teď přišlo o přísun vody. Naopak Aljašský záliv získal zásoby vody navíc.

Oblast kolem ledovce Kaskawulsh není osídlená.

Vědci ale upozorňují, že jeho rychlý ústup dokazuje prudké změny, které dokáže způsobit oteplující se klima. Ledovce v polární oblasti jsou přitom vůči němu odolnější než ledovce v ostatních podnebných pásmech, kde mohou být ohroženy i osídlené oblasti.

Velký ledovec připlul k městečku Ferryland na východním pobřeží Kanady. Stal se turistickou atrakcí. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

před 39 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy