Kanadská policie zveřejnila totožnost střelce z Toronta. Podle rodiny byl psychicky nemocný

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2018 11:16
Střelbu v ulici Danforth nepřežily desetiletá dívka a osmnáctiletá žena.
Střelec začal pálit do lidí v restauraci v kanadském Torontu. | Video: Asociated Press, Reuters

Toronto - Kanadská policie zveřejnila totožnost muže, který v neděli zastřelil v Torontu dva lidi a třináct dalších zranil. Pachatelem je 29letý Faisal Hussain, který v největším kanadském městě dlouhodobě žil, informovala agentura AFP. Motiv jeho činu zatím stále není jasný. Policejní šéf dříve nevyloučil, že mohlo jít o terorismus. Rodina střelce ale tvrdí, že měl psychické problémy.

Hussain zahynul na místě činu po přestřelce s policií. Zda jej zasáhla policejní kulka, nebo spáchal sebevraždu, zatím není jasné.

V úterý má být provedena pitva podezřelého, oznámila mluvčí policejních vyšetřovatelů Monica Hudonová.

Podle rodiny trpěl 29letý muž "vážnými psychickými problémy", celý život podle ní bojoval s psychózou a depresemi. Navzdory lékům, které bral, a terapiím, které podstoupil, se Hussainovi nepodařilo s problémy vyrovnat, uvedla rodina. "Jsme zcela zničeni vědomím, že za toto nesmyslné násilí a ztráty na životech je zodpovědný náš syn," uvedla rodina v dopise zaslaném kanadské stanici CBC.

Střelbu v ulici Danforth nepřežily desetiletá dívka a osmnáctiletá žena. Policie jejich totožnost neupřesnila. Místní politik Nathaniel Erskine-Smith ale potvrdil, že starší obětí je Reese Fallonová, čerstvá absolventka střední školy, která se chystala studovat ošetřovatelství. "Rodina je zdrcená," uvedl Erskine-Smith v prohlášení.

Motiv střelce policie zatím nezná. "Nevíme, proč se to stalo," uvedl šéf torontské policie Mark Saunders na pondělní tiskové konferenci. "Je příliš brzy na to, abychom cokoliv vyloučili," dodal.

"Obyvatelé Toronta jsou silní, houževnatí a odvážní," napsal v reakci na tragédii na Twitteru kanadský premiér Justin Trudeau a přislíbil, že se "v těžkých časech" městu dostane podpory kanadské vlády.

Faisala Hussaina popisuje Ashley Robinsonová žijící ve stejném 21podlažním domě v lokalitě Thorncliffe Park jako sympatického muže. "Vždy se usmíval," řekla žena, která Hussaina potkávala téměř každý den, když chodila venčit psa.

Vysoký muž ze sedmého podlaží také také často utrousil o kříženci jménem Dax, že je to hodný pes. "Mnoho zdejších se mého psa bálo, ale on ne," řekla Robinsonová.

Bytový dům se podle AP nachází v oblasti obývané nižší střední třídou. V poklidu tu vedle sebe žije i mnoho přistěhovalců ze Srí Lanky, Indie, Filipín či Slovenska.

Nedělní útok byl letos druhým tragickým projevem násilí obráceného proti davům v Torontu. V dubnu najel dodávkou do davu pětadvacetiletý Alek Minassian. Zabil deset lidí a 15 zranil. Podle všeho si za oběti vybíral hlavně ženy.

Starosta Toronta John Tory novinářům po nedělní tragédii řekl, že město má problém se střelnými zbraněmi, které jsou podle něj dostupné příliš mnoha lidem. "Proč vůbec někdo v tomto městě potřebuje zbraň?" řekl před novináři.

Podle agentury Reuters je k vlastnění zbraně v Kanadě nutné zažádat o povolení a absolvovat prověrky. Zbraně musí být přechovávány uzamčené a bez náboje a mimo domov je možné je vynášet jen se zvláštním povolením.

 

Právě se děje

Další zprávy