Kanadská policie rozbila síť kalábrijské mafie v Torontu

ČTK ČTK
3. 6. 2015 21:55
Do operace, která byla výsledkem mezinárodní spolupráce, se zapojilo 260 policistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Montreal - Kanadská policie rozbila nebezpečnou síť kalábrijské mafie 'Ndranghety působící v oblasti Toronta. Ve středečním prohlášení uvedla, že při úterním zátahu zadržela 19 osob podezřelých z ilegálního obchodování s drogami a se zbraněmi a rovněž z vydírání. Je mezi nimi údajně i kmotr celé kanadské odnože 'Ndranghety Giuseppe Ursino.

Královská kanadská policie upřesnila, že věk zadržených se pohybuje od 26 do 66 let. Do operace, která byla výsledkem mezinárodní spolupráce, se zapojilo 260 strážců zákona. Vyšetřování aktivit torontské větve 'Ndranghety začalo už před dvěma roky a dál pokračuje.

Nařízeno bylo více než 25 domovních prohlídek. Při dosud provedených raziích policisté zabavili několik střelných zbraní, kokain, hašiš a blíže neurčené množství peněz pocházejících z trestné činnosti.

Podle policie kanadská odnož kalábrijské mafie má několik desítek členů rozdělených do různých "rodin", které jsou izolované a tajné. Kromě kmotra celé kanadské organizace 'Ndranghety, 62letého Ursina, prý policisté v úterý zadrželi i důležitého koordinátora mezi mafiánskými rodinami 66letého Diega Serrana.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy