Kanaďané postaví haitské vládě provizorní sídlo

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2010 15:20
Na novou administrativní budovu vyčlení Kanaďané v přepočtu 220 milionů korun
Zničený palác haitského prezidenta.
Zničený palác haitského prezidenta. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Kanadský premiér Stephen Harper při zahájení své dvoudenní návštěvy zemětřesením postiženého Haiti přislíbil, že jeho země tamní vládě vybuduje provizorní úřad vlády.

Sídlo haitského kabinetu neuniklo podobně jako například prezidentský palác zkáze, která nastala 12. ledna po tragickém zemětřesení. Haitský kabinet proto nemá kde zasedat.

Harper přislíbil, že kanadská vláda na stavbu provizorní administrativní budovy uvolní dvanáct milionů kanadských dolarů, což odpovídá zhruba 220 milionům korun.

Kanada je co se týče pomoci Haiti po Spojených státech druhou nejštědřejší zemí.

O tom, jak silně byla postižena infrastruktura v této ostrovní zemi, svědčí i to, že se včera, tedy déle než měsíc po zemětřesení, zřítila část školy ve městě Cap-Haitien na severu země. Pod troskami zemřely tři děti.

Podle nejmenovaného zdroje z haitského úřadu pro civilní bezpečnost způsobil neštěstí sesuv bahna, který nastal po několikadenním dešti. Návrat k vyučování ve školách, jež odolaly zemětřesení, haitské úřady povolily od 1. února. 

"Vybudování přechodného sídla vlády a přidružených úřadů je velice důležitým krokem k postupné obnově zpustošené země," řekl kanadský premiér Stephen Harper, když oznámil jakou pomoc jeho země Haiti nabízí.

Zemětřesení si podle aktuálních údajů v nejchudší zemi Ameriky vyžádalo 217 tisíc obětí a další tisíce lidí přišly o střechu na hlavou.

Haitský prezident Rene Preval v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že odstranění trosek a suti po ničivém zemětřesení potrvá nejméně tři roky, přičemž celý proces bude velmi náročný a bude znamenat úbytek obyvatel hlavního města Port-au-Prince.

"Bude to chtít tisíc náklaďáků, které budou odvážet trosky a suť po tisíc dnů, takže tady mluvíme o třech letech. A bez toho, aniž bychom odstranili trosky, nemůžeme začít stavět," zhodnotil situaci haitský prezident.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy