reklama
 
 

Kanaďané postaví haitské vládě provizorní sídlo

16. 2. 2010 15:20
Na novou administrativní budovu vyčlení Kanaďané v přepočtu 220 milionů korun

Port-au-Prince - Kanadský premiér Stephen Harper při zahájení své dvoudenní návštěvy zemětřesením postiženého Haiti přislíbil, že jeho země tamní vládě vybuduje provizorní úřad vlády.

Sídlo haitského kabinetu neuniklo podobně jako například prezidentský palác zkáze, která nastala 12. ledna po tragickém zemětřesení. Haitský kabinet proto nemá kde zasedat.

Harper přislíbil, že kanadská vláda na stavbu provizorní administrativní budovy uvolní dvanáct milionů kanadských dolarů, což odpovídá zhruba 220 milionům korun.

Kanada je co se týče pomoci Haiti po Spojených státech druhou nejštědřejší zemí.

O tom, jak silně byla postižena infrastruktura v této ostrovní zemi, svědčí i to, že se včera, tedy déle než měsíc po zemětřesení, zřítila část školy ve městě Cap-Haitien na severu země. Pod troskami zemřely tři děti.

Podle nejmenovaného zdroje z haitského úřadu pro civilní bezpečnost způsobil neštěstí sesuv bahna, který nastal po několikadenním dešti. Návrat k vyučování ve školách, jež odolaly zemětřesení, haitské úřady povolily od 1. února. 

"Vybudování přechodného sídla vlády a přidružených úřadů je velice důležitým krokem k postupné obnově zpustošené země," řekl kanadský premiér Stephen Harper, když oznámil jakou pomoc jeho země Haiti nabízí.

Zemětřesení si podle aktuálních údajů v nejchudší zemi Ameriky vyžádalo 217 tisíc obětí a další tisíce lidí přišly o střechu na hlavou.

Haitský prezident Rene Preval v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že odstranění trosek a suti po ničivém zemětřesení potrvá nejméně tři roky, přičemž celý proces bude velmi náročný a bude znamenat úbytek obyvatel hlavního města Port-au-Prince.

"Bude to chtít tisíc náklaďáků, které budou odvážet trosky a suť po tisíc dnů, takže tady mluvíme o třech letech. A bez toho, aniž bychom odstranili trosky, nemůžeme začít stavět," zhodnotil situaci haitský prezident.

autor: Petr Jemelka | 16. 2. 2010 15:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama