Kanada zmařila útok na vlak, zadání přišlo z Al-Káidy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 4. 2013 10:55
Cílem útoku měl být spoj mezi Torontem a New Yorkem
Vlak společnosti Via Rail před odjezdem z torontského nádraží. Archivní foto.
Vlak společnosti Via Rail před odjezdem z torontského nádraží. Archivní foto. | Foto: Reuters

* Na chystaný útok upozornil kanadský imám. * Jeden podezřelý je Tunisan, druhý občan Spojených arabských emirátů. * Stopy podle vyšetřovatelů vedou k íránským elementům Al-Káidy.

Toronto - Kanadská policie zadržela v pondělí dva muže, jež podezírá z plánování teroristického útoku na železnici.

Podle vyšetřovatelů údajně chtěli zaútočit na vlak či trať v širší oblasti Toronta. K dopadení mužů pomohl policistům tip od muslimské komunity, napsala agentura AP.

Policie se domnívá, že za plánem stojí teroristická síť Al-Káida, konkrétně její íránské "elementy". Teherán v úterý radikálně odmítl, že by měl s akcí cokoliv společného. 

Na trati Toronto - New York

Terčem měly být spoje, které provozují americká železniční společnost Amtrak nebo kanadská Via Rail. Podle amerických bezpečnostních zdrojů měl být terčem spoj mezi Torontem a New Yorkem, kanadská policie to však nepotvrdila.

Policisté muže - třicetiletého Chihíba Esseghajera a o pět let staršího Rajída Jásira - obvinili z přípravy teroristického útoku, napsal server The Globe and Mail.

Nejde o Kanaďany, oba však v zemi strávili "významnou dobu". Podle informací AP pochází jeden z Tuniska, druhý je občanem Spojených arabských emirátů.

Varování přišlo před rokem

Instrukce muži údajně dostávali od "elementů" Al-Káidy v Íránu. Není však prý důvod se domnívat, že byl plánovaný útok nařízen íránským teokratickým režimem. "Toto je první známý plán na útok Al-Káidy v Kanadě," řekl na tiskové konferenci policejní důstojník Doug Best.

Kanadská policie se rovněž domnívá, že zatčená dvojice byla schopna útok provést, ale veřejnost prý nebyla bezprostředně ohrožena.

Útok byl "určitě ve fázi plánování, ale ne bezprostředně hrozící", citovala policii agentura Reuters. Podle policistů byli muži ve stadiu sledování tratí a vlaků, po němž měl následovat útok.

"Před více než rokem se mi klient - imám z torontské muslimské komunity - svěřil s obavami ohledně aktivit jednoho z podezřelých," vysvětlil torontský právník Nasír Saíd, jak se policie o záměrech dozvěděla.

Žádná souvislost s Bostonem

Mluvčí íránského zastoupení při OSN v prohlášení v reakci na policejní informace uvedl, že Al-Káida v zemi neoperuje. "Důrazně a kategoricky odmítáme jakékoli spojování s touto událostí," uvádí se v prohlášení.

Podle expertů na islamistický terorismus je převážně sunnitská Al-Káida v Íránu přítomna pouze tajně a její vztahy s vedením šíitské země nejsou nijak dobré.

"Íránský režim držel některé z těchto elementů v domácím vězení," řekl AP někdejší pracovník CIA Bruce Riedel, podle nějž je organizace přítomna v Íránu nejméně od roku 2001, přičemž ani ona, ani Teherán o tom veřejně nemluví.

Vyšetřování plánovaného útoku se vedle kanadských bezpečnostních složek účastnila také americká FBI. K dopadení obviněné dvojice pomohl policii tip od muslimské komunity. Podle jejích členů jde o důkaz toho, že většina kanadských muslimů si přeje žít v této zemi v klidu.

Podezřelí podle úřadů nemají nic společného s atentátem při bostonském maratonu z minulého týdne.

V roce 2006 byla v okolí Toronta zatčena skupina více než tuctu mužů obviněných z plánování pumových útoků na různé cíle v Kanadě.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy