Kanada zablokovala víza lidem ze zemí zasažených ebolou

ČTK ČTK
1. 11. 2014 10:58
Do země nesmí státní příslušníci zemí, které WHO označila za ohniska epidemie. Stopka platí i pro cestující, kteří z těchto států přijíždějí.
Foto: Aktuálně.cz

Ottawa - Kanada přestala od pátku udělovat víza státním příslušníkům zemí nejvíce zasažených epidemií eboly nebo těm, kteří v poslední době v těchto afrických státech pobývali.

Kanadské konzulární úřady se podle agentury AFP nebudou zabývat "žádnou novou žádostí o vízum a nebudou pokračovat ve zpracovávání jakýchkoli žádostí o vízum" u osob původem ze zemí západní Afriky, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za ohniska epidemie této krvácivé horečky.

Kanada je tak další zemí, která se rozhodla přijmout restriktivní opatření v oblasti cestování ve snaze omezit riziko šíření nemoci na svém území na minimum.

Několik států USA, včetně New Yorku, New Jersey či Kalifornie se rozhodlo jít cestou přísné izolace v karanténě. Bílý dům a šéf OSN tato opatření kritizují.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy