Kanada zablokovala víza lidem ze zemí zasažených ebolou

ČTK ČTK
1. 11. 2014 10:58
Do země nesmí státní příslušníci zemí, které WHO označila za ohniska epidemie. Stopka platí i pro cestující, kteří z těchto států přijíždějí.
Foto: Aktuálně.cz

Ottawa - Kanada přestala od pátku udělovat víza státním příslušníkům zemí nejvíce zasažených epidemií eboly nebo těm, kteří v poslední době v těchto afrických státech pobývali.

Kanadské konzulární úřady se podle agentury AFP nebudou zabývat "žádnou novou žádostí o vízum a nebudou pokračovat ve zpracovávání jakýchkoli žádostí o vízum" u osob původem ze zemí západní Afriky, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za ohniska epidemie této krvácivé horečky.

Kanada je tak další zemí, která se rozhodla přijmout restriktivní opatření v oblasti cestování ve snaze omezit riziko šíření nemoci na svém území na minimum.

Několik států USA, včetně New Yorku, New Jersey či Kalifornie se rozhodlo jít cestou přísné izolace v karanténě. Bílý dům a šéf OSN tato opatření kritizují.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy