Kanada zablokovala víza lidem ze zemí zasažených ebolou

ČTK ČTK
1. 11. 2014 10:58
Do země nesmí státní příslušníci zemí, které WHO označila za ohniska epidemie. Stopka platí i pro cestující, kteří z těchto států přijíždějí.
Foto: Aktuálně.cz

Ottawa - Kanada přestala od pátku udělovat víza státním příslušníkům zemí nejvíce zasažených epidemií eboly nebo těm, kteří v poslední době v těchto afrických státech pobývali.

Kanadské konzulární úřady se podle agentury AFP nebudou zabývat "žádnou novou žádostí o vízum a nebudou pokračovat ve zpracovávání jakýchkoli žádostí o vízum" u osob původem ze zemí západní Afriky, které Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za ohniska epidemie této krvácivé horečky.

Kanada je tak další zemí, která se rozhodla přijmout restriktivní opatření v oblasti cestování ve snaze omezit riziko šíření nemoci na svém území na minimum.

Několik států USA, včetně New Yorku, New Jersey či Kalifornie se rozhodlo jít cestou přísné izolace v karanténě. Bílý dům a šéf OSN tato opatření kritizují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy