Kanada ruší víza. Pomohla hrozba vetem obchodní dohody

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2013 14:45
Oficiálně oznámila ukončení vízové povinnosti po třech a půl letech kanadská ambasáda v Praze.
Oslava Dne válečných veteránu v Ottavě.
Oslava Dne válečných veteránu v Ottavě. | Foto: Reuters

Praha - Kanada ruší vízovou povinnost pro Čechy, zavedenou v červenci 2009 kvůli rostoucímu počtu českých Romů žádajících o azyl.

Potvrdil to dnes kanadský velvyslanec v České republice Otto Jelinek. Jde o očekávaný krok, protože v říjnu oznámil plán víza zrušit kanadský premiér Stephen Harper.

"Mám zprávu pro ty, kteří chtějí zneužít náš azylový systém i teď: 'Nedělejte to, nedělejte to, protože náš azylový systém se změnil.' Lidé, kteří podávají nepodloženou žádost o azyl, budou posláni z Kanady mnohem rychleji, nebudou si moci žádat o povolení pracovat v Kanadě, dostanou také menší dávky, včetně nižšího krytí zdravotní péče," řekl Jelinek.

Pro českou diplomacii tak odpadá jeden z největších problémů poslední doby. Pro tlak na Ottawu se jí nepodařilo získat Evropskou unii. Většina zemí sice podpořila české výzvy ke zrušení víz, ale nechtěla ve sporu s Kanadou zajít příliš daleko.

Evropský parlament v březnu kritizoval obnovení víz, ale to bylo všechno.

V Evropské unii Češi nezískali podporu pro společný nátlak na Kanaďany. Západoevropské země zazlívají Česku, že v roce 2008 dosáhlo bilaterální dohodou zrušení víz do USA výměnou za elektronickou registraci před odletem. Tyto registrace se ale pak staly povinné pro občany všech zemí Evropské unie.

Bývalý premiér Petr Nečas zareagoval tím, že pohrozil vetem dohody Kanada - EU loni v Chicagu 12. května na summitu Severoatlantické aliance, kde se s Harperem setkal.

Obchodní dohoda Kanady a Evropské unie má pro severoamerickou zemi velký význam. Podle propočtů vlády v Ottawě by po podpisu této dohody mohlo přitéci do její ekonomiky ročně navíc 12 miliard kanadských dolarů (přes 230 miliard korun).

Stephen Harper tak patrně nelhal, když v Bruselu k oznámení plánu zrušit vízovou povinnost pro Čechy dodal, že zájem Ottawy je volný pohyb osob a zboží mezi Kanadou a Evropskou unií.

Jednání o dohodě byla velmi komplikovaná a trvala čtyři roky. Ke sporným bodům patřily například kvóty na dovoz kanadského hovězího na evropský trh nebo naopak vývoz mléčných výrobků z Evropy do Kanady.

Kromě zrušení víz pro Čechy Kanada před několika měsíci také dosáhla dohody s Maďarskem o tom, že víza pro jeho občany nezavede. Umožnil to prudký pokles žádostí maďarských Romů o azyl.

Kanadský parlament loni schválil dlouho odkládanou změnu azylového zákona. Ta umožňuje rychle rozhodnout o poskytnutí či zamítnutí azylu. A v případě zamítnutí i rychlé deportace ze země.

Českou republiku navíc Kanada zařadila do skupiny států, kde jsou dodržována lidská práva, což znamená, že občané ČR budou mít jen minimální šanci azyl dostat.

Nicméně ani po zrušení víz pro Čechy a stažení hrozby českého veta kanadsko-evropská dohoda vyhráno nemá. Vetem minulý měsíc pohrozilo Rumunsko.

Ze stejného důvodu jako dříve Česko. Žádá zrušení kanadských víz pro Rumuny. Rumunsku stejně jako Bulharsku Kanada víza nikdy nezrušila, a zůstanou tak posledními dvěma státy Evropské unie, jejichž občané musí za oceán cestovat takto komplikovaně.

Rumunský ministr zahraničí Titus Corlatean řekl, že Rumunsko požaduje stejné zacházení jako Česká republika.Dohodu musí ratifikovat parlamenty všech osmadvaceti členských zemí Unie.

 

Právě se děje

Další zprávy