Kanada řeší, co s mešitami radikálů

AFP, čtk, man
17. 6. 2006 9:54
Toronto - Počet muslimů v Kanadě se za deset let zdvojnásobil a nedávné zatýkaní v Torontu ukázalo, že roste hrozba ze strany islámských extremistů. Kanaďané jsou postaveni před otázku, jak s novým problémem naložit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Po zatčení sedmnácti mužů podezřelých z terorismu v Torontu se začaly ozývat hlasy upozorňující na to, že v největším kanadském městě je nebývale úrodná půda pro růst radikálních muslimských hnutí.

Působí zde  řada extremistických muslimských kazatelů, kteří mají značný vliv na mládež, uvádí agentura AFP.

Otec jednoho z mladíků, obviněných z přípravy teroristických útoků,přichází v Torontu k výslechu.
Otec jednoho z mladíků, obviněných z přípravy teroristických útoků,přichází v Torontu k výslechu. | Foto: Reuters
 

Irácký šíitský ajatolláh Alí Sistání nedávno vydal náboženskou výzvu (fatvu), ve které kanadské muslimy vyzval k "respektování kanadských zákonů". A kanadské muslimské organizace vzápětí vyzvaly státní orgány, aby jim pomohly zabránit radikalizaci mládeže pomocí zorganizování sympózia o boji proti extremismu a zachování tolerance mezi mladými muslimy.

Muslimové v Kanadě jsou většinou mladí 

Muslimská komunita v Torontu se mezi roky 1991 a 2001 zvýšila o 140 procent. Navíc průměrný věk místních asi 260 tisíc muslimů je podle posledních údajů 28 let. 

"Muslimové jsou zde velmi mladí, nejsou zde tak dlouho jako třeba ve Velké Británii," říká sedmatřicetiletý imám Hamid Slimi, šéf Mezinárodní organizace muslimů v Torontu. 

Mešita, kterou tato organizace řídí, byla cílem výtržníků ještě před zadržením předpokládané teroristické buňky 3. června.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz
  

Podle imáma Slimiho to je v souladu se západními hodnotami.Tento původem Maročan s krátkými vousy, v perfektně padnoucím obleku a s bílou čepičkou na hlavě je stoupencem integrace muslimských přistěhovalců do kanadské společnosti. 

"Každý imám se musí prakticky celý život učit o základech islámu. Navíc, jste-li imámem v Evropě, USA či Kanadě, musíte znát místní realitu, kulturu, musíte se orientovat i v jiných náboženstvích," říká.

Problémem jsou kázání extremisů na internetu 

Slimi se nyní snaží vytvořit skupinu náboženských představitelů, která by vytvořila institut, jenž by vydával nějaký druh
osvědčení pro imámy, aby mohli vést "správná kázání". 

Kanadští imámové ale kritizují hlavně zahraničních radikální duchovní, jejichž kázání lze nalézt na internetu.

Torontskou mešitu dlouho sledovala kanadská policie.
Torontskou mešitu dlouho sledovala kanadská policie. | Foto: Reuters
  

Po zadržení skupiny podezřelých teroristů vyzval Husain Patel, šéf Kanadské rady muslimských teologů (organizace sdružující asi stovku imámů)  k "budíčku" rodičů zatčených, aby lépe hlídali internetové stránky svých dětí. 

"Většina rodičů těchto dětí ale internetu moc nerozumí, takže my je to na pátečních motlitbách či seminářích musíme učit," tvrdí Patel.

Problémy s extremisty má v posledních letech problémy také Austrálie, kde chtěla skupina fanatiků vyhodit do vzduchu jadernou elektrárnu a zaútočit na izraelský konzulát v Sydney. Premiér John Howard vyzval ty muslimy, kteří nechtějí respektovat sekulární charakter a zákony Austrálie, aby zemi opustili.

 

Právě se děje

Další zprávy