reklama
 
 

Kanada přijala prvních deset tisíc syrských uprchlíků. Přesídlení zaplatí i soukromí dárci

13. 1. 2016 19:03
Se zpožděním dvou týdnů oproti původnímu plánu ve středu Kanada přijala prvních 10 tisíc uprchlíků ze Sýrie. S odvoláním na ministra pro imigraci a uprchlíky Johna McCalluma o tom informovala agentura AFP. Celkem chce Kanada přijmout ze Sýrie sužované občanskou válkou 25 tisíc lidí.

Ottawa - Kanada se otevřela syrským uprchlíkům. Ve středu jich přijala 10 tisíc

První letoun s uprchlíky z běženeckých táborů v Jordánsku a Libanonu přiletěl do Kanady na počátku prosince. Původně chtěla Ottawa prvních tisíce syrských běženců přivítat už do konce loňského roku.

Kanadská vláda zaplatí přesídlení 15 tisíců uprchlíků, přičemž se soustředí na rodiny a zranitelné ženy. Dospělí muži se budou moci do vládního programu dostat pouze v případě, že jsou homosexuálové, bisexuálové či transgenderové osoby, nebo pokud přijedou v doprovodu svých rodičů jako součást přijímané rodiny.

O zbylých 10 tisíc z plánovaného počtu 25 tisíc běženců se postarají soukromí sponzoři, kteří budou moci do země přesídlit i dospělé muže bez rodin, a to bez ohledu na jejich sexuální orientaci.

K přijetí uprchlíků se zavázala nová vláda kanadských liberálů, která vzešla z říjnových voleb. Její předseda Justin Trudeau před volbami slíbil, že stáhne letadla z bojových misí proti Islámskému státu, ale naopak se zavázal přijmout vysoký počet uprchlíků.

Ze Sýrie uprchly před válkou, která začala v roce 2011, více než čtyři miliony lidí, většina z nich žije v uprchlických táborech v Turecku, Libanonu a Jordánsku.

autor: ČTK | 13. 1. 2016 19:03

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama