Kanada nechce Kjótský protokol, odstoupí od něj

Václav Viták
29. 11. 2011 17:40
Ottawu pobouřily výjimky pro rozvojové země, už je odmítá dál trpět
Kanadský ministr životního prostředí Peter Kent
Kanadský ministr životního prostředí Peter Kent | Foto: Reuters

Ottawa - Kanada už nebude dál snižovat emise v rámci Kjótského protokolu a hodlá od této dohody do konce letošního roku oficiálně odstoupit.

Podle kanadské televizní stanice CTV to chce konzervativní vláda premiéra Stephena Harpera oznámit krátce před Vánocemi. Kanada tak učiní v době, kdy do vypršení platnosti Kjótského protokolu zbývá už jenom rok.

Žádnou návaznou dohodu o dalším snižování emisí skleníkových plynů v celosvětovém měřítku se zatím uzavřít nepodařilo. Klimatické konference v Kodani v roce 2009 a v mexickém Cancúnu o rok později skončily bez jakéhokoli závazného plánu.

Vyhlídky, že na právě probíhající konferenci v jihoafrickém Durbanu dojde k obratu, jsou mizivé. Kent řekl novinářům, že Kjótský protokol je zastaralý, neboť do něj nejsou zahrnutí největší znečišťovatelé ovzduší jako Čína, Indie a Brazílie.

Tyto země byly v roce 1997 vyňaty ze zmíněné dohody s tím, že jsou rozvojové. Jejich hospodářství od té doby ale učinilo obrovský skok, kvůli čemuž zásadně vzrostl i objem skleníkových plynů, který vypouštějí do ovzduší.

Kanada sama ale limity dané dohodou z Kjóta vůbec neplní. Ročně je překračuje o třetinu.

Přitom je po USA a Austrálii třetím největším znečišťovatelem ovzduší na světě v přepočtu na jednoho obyvatele.

"Zelený fond ano, ale..."

Kanadská vláda si nepřeje žádná razantní opatření, neboť se obává, že její hospodářství by přísným dodržováním kjótských limitů utrpělo. Sousední Spojené státy, její hlavní obchodní partner, totiž tuto dohodu nikdy neratifikovaly.

Především obyvatelé nízkých ostrovů v Tichém oceánu se bojí oteplování (ilustrační foto)
Především obyvatelé nízkých ostrovů v Tichém oceánu se bojí oteplování (ilustrační foto) | Foto: repro Aktuálně.cz

USA navíc k velké nevoli Evropské unie a malých ostrovních států prosazují, aby byl začátek jednání o nové globální dohodě o snižování emisí skleníkových plynů odložen nejméně do roku 2015.

Kanadský ministr životního prostředí se postavil také proti plánu založit finanční fond, který by pomáhal chudým zemím vyrovnat se s následky klimatických změn.

Takzvaný Zelený fond by se měl penězi plnit příštích osm let a poté by měl ročně rozdělovat až 100 miliard dolarů. Zatím se však vedou spory o to, kde tyto peníze vzít.

Západní země se zdráhají přispívat, mimo jiné kvůli současné hospodářské krizi.

Kent v této souvislosti prohlásil, že pokud by v Durbanu došlo k dohodě o snížení emisí, která by byla závazná i pro všechny rozvojové země, byly by bohaté státy ochotnější finalizovat dohodu o Zeleném fondu.

Rozvojové země by však musely souhlasit, že plnění jejich závazků bude podléhat mezinárodní kontrole.

Podobné stanovisko jako Kanada zaujímají stále více také Rusko a Japonsko. Tyto země však zatím nenaznačily, že by chtěly od Kjótského protokolu oficiálně odstoupit .

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy