reklama
 
 

Křídla v plamenech. Cestující zachytil dramatické přistání hořícího ruského letounu

Aktualizováno 6. 5. 2019 11:18
Nouzové přistání hořícího letadla na moskevském letišti Šeremeťjevo  | Video: Reuters/FLIGHTRADAR24.COM, AVETISOV KAMO |  00:38
Dopravní letoun Suchoj Superjet 100 v neděli večer nouzově přistál na letišti Šeremeťjevo v Moskvě kvůli požáru na palubě. Spoj ruských aerolinií Aeroflot, který mířil do Murmansku, vyslal krátce po startu signál stavu nouze. Posádka se vrátila na moskevské letiště a letoun se záhy poté na ranvej vrátil. Napoprvé se mu ale přistávací manévr nezdařil, při druhém pokusu tvrdě narazil na dráhu a začal hořet, požár na videu zachytil jeden z cestujících.

Neštěstí má nejméně 41 obětí včetně dvou dětí, 37 lidí nehodu přežilo, mezi nimi i čtyři členové posádky. Podle svědka, kterého citoval server BBC, je zázrak, že se vůbec někomu podařilo z hořícího letounu vyváznout.

Do nemocnice bylo převezeno šest lidí, z toho tři členové posádky. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček řekl, že podle aktuálních informací velvyslanectví v Moskvě nejsou mezi oběťmi čeští občané. Většina mrtvých jsou podle moskevského rozhlasu obyvatelé severské Murmanské oblasti, kde byl dnes vyhlášen třídenní smutek. Společnost Aeroflot publikovala jmenný seznam přeživších, podle jmen jsou zřejmě všichni Rusové.

V troskách letounu byly také nalezeny dvě takzvané černé skříňky, elektronická zařízení pro záznam datové a verbální komunikace. Identifikace mrtvých bude podle agentury TASS vzhledem k intenzitě požáru komplikovaná, připravují se analýzy DNA. Většina mrtvých se udusila kouřem.

Podle informací listu Kommersant byl havarovaný stroj prakticky nový, Aeroflot ho od ruského výrobce získal předloni. Stroj byl využíván na středních regionálních tratích. Žádná zahraniční letecká společnost podle dostupných zdrojů letadla typu SSJ 100 nevyužívá. Dvoumotorová letadla uskutečnila první komerční let v červnu 2011. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) udělila těmto letadlům certifikaci v únoru 2012.

Superjet se snaží být konkurentem letadel brazilské společnosti Embraer a kanadského Bombardieru. Letadlo bylo vyvinuto ve spolupráci s italským výrobcem letecké a vojenské techniky Finmeccanica a je prvním letadlem pro osobní dopravu vyrobeným v Rusku od rozpadu Sovětského svazu.

Akcie Aeroflotu, největšího ruského leteckého dopravce, ztratily dnes ráno na moskevské burze téměř tři procenta.

autoři: Zahraničí, ČTK | 6. 5. 2019 10:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama