Kamerunská armáda osvobodila unesené kněze a řeholnici

ČTK ČTK
1. 6. 2014 12:24
Vojáci prý rukojmí osvobodili na základě jednání s únosci z Nigérie, kde operuje teroristická organizace Boko Haram.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Yaoundé - Dva italští kněží a kanadská řeholnice unesení na začátku dubna na severu Kamerunu byli v noci na dnešek osvobozeni. Informovaly o tom kamerunské úřady. Všichni tři už prý Kamerun opustili na palubě vojenského letadla.

Kamerunská armáda prý rukojmí osvobodila na základě jednání s únosci z Nigérie. K akci se oficiálně nikdo nepřihlásil, ani kamerunská armáda neuvedla bližší informace o pachatelích. Podle dřívějších zpráv však za únosem mohou stát islamisté z teroristické organizace Boko Haram.

Ozbrojenci unesli kněží a jeptišku z jejich farnosti v Tchéré na severu Kamerunu. Kvůli častým útokům ozbrojenců z Boko Haram ze sousední Nigérie Kamerun minulý týden rozmístil podél společné hranice až 1000 nových vojáků a několik nejmodernějších obrněných transportérů.

Agentura AFP také připomněla podobný případ francouzského kněze George Vandenbeusche. Islamisté z Boko Haram ho v Kamerunu unesli loni v listopadu v reakci na francouzskou účast v bojích proti islámským radikálům v Mali. Vandenbeusch se dostal ze zajetí v prosinci.

Islamistické milice Boko Haram bojují proti centrální nigerijské vládě od roku 2009. Na svědomí mají životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity, státní instituce, ale i policie nebo armáda. V polovině dubna unesly více než 300 školaček z gymnázia ve městě Chibok. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela na 2000 lidí. Rada bezpečnosti OSN zařadila v květnu milice Boko Haram na seznam teroristických organizací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy