Město, kde i Putin ustoupil. Kaliningrad snil o obchodu, teď kolem něj krouží válka

Martin Novák Martin Novák
30. 6. 2022 10:40
Zhruba 15 tisíc kilometrů čtverečních a necelý milion obyvatel má Kaliningradská oblast, nejzápadnější výspa Ruska. Od území Ruské federace je ovšem oddělená Litvou a Běloruskem a na jihu sousedí s Polskem, takže jde vlastně o jedinou rusko-polskou pozemní hranici.
Volební plakát Putinova Jednotného Ruska.
Volební plakát Putinova Jednotného Ruska. | Foto: Martin Novák

Ruská agrese na Ukrajině a následné sankce Evropské unie dostaly Kaliningrad do izolace. Lidé už nemohou jako dříve jezdit za prací nebo na nákupy do Polska. Také Litva omezila dovoz mnoha druhů zboží po železnici a silnici. Moskva se zlobí, hovoří o nepřijatelné blokádě a vyhrožuje, že odpověď Litvě nebude jen diplomatická.

Foto: Aktuálně.cz

Nikdo nepředpokládá, že by zítra nebo v nejbližších dnech vjely ruské tanky po Ukrajině také na Litvu, ale rétorika a přípravy na možný konflikt jsou patrné na všech stranách. Polský premiér Mateusz Morawiecki chce větší přítomnost sil NATO podél takzvaného Suwalského koridoru, který odděluje Polsko a Litvu od Běloruska. Litevská vláda zase stojí o trvalou americkou základnu v zemi, aby odstrašila Rusko od pokušení použít sílu.

"Počítáme s nepřátelskými kroky ze strany Ruska, jako je odpojení od rozvodného systému elektřiny BRELL, a jsme na ně připraveni," uvedl litevský prezident Gitanas Nauseda.

Samotní obyvatelé Kaliningradu nemohou už nikam cestovat letadlem, část chybějícího zboží přepravují ruské lodě z Petrohradu. Přitom v minulosti chtělo místní vedení učinit z Kaliningradské oblasti zónu volného obchodu, která by profitovala z otevřenosti na všechny strany.

Teď Kaliningrad vypadá spíš jako velká vojenská základna. V květnu tam ruští vojáci nacvičovali útok s taktickými raketami Iskander, které mohou nést jaderné zbraně.

Uzavřené město

Do roku 1945 patřil region pod názvem Východní Prusko Německu. V závěru druhé světové války ale město, které se tehdy jmenovalo Königsberg (česky Královec), téměř přestalo existovat. V srpnu 1944 ho z velké části zničily britské nálety a zbytek dokonala v dubnu následujícího roku ofenziva Rudé armády.

Část německého obyvatelstva Stalin poslal do pracovních táborů v Sovětském svazu. Posledních 25 tisíc Němců Rusové odsunuli do Německa v roce 1948.

Hrobka Immanuela Kanta.
Hrobka Immanuela Kanta. | Foto: Martin Novák

Königsberg Rusové přejmenovali na Kaliningrad a město se stalo sovětským. Se vším všudy, včetně panelákové architektury.

Navíc bylo město jako vojenská zóna uzavřeno pro cizince, bez speciálního povolení tam nikdo nesměl. Z toho důvodu se sovětské vládě podařilo utajit tragickou událost z roku 1972: sovětský dopravní armádní letoun nezvládl přistání a ve městě Světlogorsk se zřítil na budovu mateřské školy. Zahynulo 34 lidí, z toho 23 malých dětí.

Konec Sovětského svazu znamenal otevření Kaliningradské oblasti. V devadesátých letech sem přijížděli starší němečtí turisté, kteří odtud pocházeli a chtěli se podívat, zda z jejich bývalého Východního Pruska něco zbylo. Mnoho toho nebylo, jen zbytky katedrály a před ní hrobka nejslavnějšího rodáka tohoto města, filozofa Immanuela Kanta.

Putinův "našeptávač" vyhrožuje Litevcům kvůli sankční blokádě Kaliningradu, ti se ho nebojí. | Video: Reuters

Díky financím z Německa vedení města katedrálu opravilo a na znamení smíření jsou ve svatostánku naproti sobě luteránská a pravoslavná kaple. V devadesátých letech se dokonce zvažovala změna názvu města na Kantograd, neboť slavný filozof je s tímto regionem přece jen spojen více než Stalinův komunistický aparátčík Michail Kalinin. Nakonec k tomu ale nedošlo.

Německá hraběnka Marion Dönhoffová ze staré šlechtické východopruské rodiny a zároveň novinářka týdeníku Die Zeit navrhla, aby se Kaliningradská oblast stala speciálním kondominiem pod společnou vládou Ruska, Německa a Polska. Na to ale v Moskvě neslyšeli.

Přemalovaný dům duchů

Ani Kreml a konkrétně Vladimir Putin to neměli v Kaliningradu vždy snadné. Putin v roce 2004 zrušil volby gubernátorů jednotlivých oblastí a namísto toho je sám jmenoval do funkcí. Proti jeho kandidátovi Georgiji Boosovi se ale v roce 2010 zvedla vlna protestů a demonstrací, takže Kreml nepopulárního gubernátora odvolal, což je v ruských poměrech výjimečný krok.

Platy v Kaliningradské oblasti tehdy zaostávaly za ruským průměrem a byla tam vysoká nezaměstnanost přesahující deset procent.

Jedna kaliningradská kuriozita se však váže k Putinovi, konkrétně k jeho návštěvě v roce 2005, kdy město slavilo 750. výročí založení. Vybudoval ho Řád německých rytířů na počest českého krále Přemysla Otakara II. Jednou z dominant města je budova duchů, takzvaný Dům Sovětů. Postavili jej v sedmdesátých letech minulého století pro místní komunistické vedení, ale pak experti zjistili, že podloží je nestabilní a dům se může zřítit. Roky chátral opuštěný… A když ve zmiňovaném roce přijel do města slavit i Putin, alespoň jej natřeli bílou barvou.

Což připomíná takzvané Potěmkinovy vesnice z 18. století, kdy kvůli cestě carevny Kateřiny II. na Krym malíři po cestě malovali kulisy bohatých vesnic, aby měla panovnice dojem, že se zemi pod jejím vedením dobře daří.

Nikdy nedokončený Dům sovětů v Kaliningradu.
Nikdy nedokončený Dům sovětů v Kaliningradu. | Foto: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy