Slovenské ministerstvo vnitra spisy StB nevlastní. Kaliňák nechápe Babišův plán žalovat jeho resort

ČTK ČTK
13. 10. 2017 14:26
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák nerozumí nápadu Andreje Babiše, který chce kvůli sporu o jeho minulost žalovat slovenské ministerstvo vnitra. Babiš se tak rozhodl poté, co slovenský ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocné verdikty nižších soudů, podle nichž je Babiš v archivních svazcích StB veden jako agent neoprávněně. Kaliňák současně připomněl, že svazky komunistické tajné policie už dávno vnitro opustily. Podle něj tedy ministerstvo v této věci nemůže ani nic podniknout.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.
Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. | Foto: ČTK

Lucemburk - Plán předsedy hnutí ANO Andreje Babiše žalovat kvůli údajně neoprávněné evidenci ve svazcích komunistické tajné policie StB slovenské ministerstvo vnitra, považuje ministr resortu Robert Kaliňák za formální návrh. 

Kaliňák to řekl v pátek v Lucemburku, kde je na jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie. Podle něj Babišův plán vzbudí především velkou mediální pozornost. 

Novinářům sdělil, že přesně neví, z čeho konkrétně Babišovi právníci v této věci vycházejí.

"Snad, že nás… označili za nějakou nástupnickou organizaci StB, což si myslím, že je trochu scestné," poznamenal ministr. Připomněl, že z vnitra byly svazky komunistické tajné policie už dávno přesunuty jinam.

Podle Kaliňáka tak bude důležité, zda vůbec půjde vyšetřit, jak tyto spisy před lety vznikaly a jak jsou důvěryhodné.

"Nejsem přesvědčený, že stávající vedení ministerstva má možnost něco takového udělat. Ty spisy nemáme a nedisponujeme jimi," upozornil Kaliňák.

Není podle něj například možné získat svědectví nyní už mrtvých šéfů někdejší československé Státní bezpečnosti (StB).

Soud: Žalovaným nemá být ÚPN

Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocné verdikty nižších soudů, podle nichž je Babiš v archivních svazcích StB veden jako agent neoprávněně. Spor se vrací ke krajskému odvolacímu soudu.

Babiš, jehož hnutí ANO je favoritem blížících se parlamentních voleb v Česku, míní, že věc bude jeho politická konkurence zneužívat ve volební kampani.

Ústavní soud mimo jiné dospěl k závěru, že žalovaným ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech StB nemá být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).

Soud ale neuvedl, kdo by měl být v takových sporech žalovanou stranou. V Česku v případech, kdy se lidé u soudu domáhali verdiktu o neoprávněné evidenci mezi spolupracovníky StB, bylo žalovaným ministerstvo vnitra.

"Nic jsem nepodepsal, s nikým jsem nespolupracoval"

Babiš na čtvrteční verdikt slovenského Ústavního soudu reagoval prohlášením, že lidé neoprávněně evidovaní ve svazcích StB, kteří zažalovali ÚPN, budou muset žalovat ministerstvo vnitra. "Dobře. Budeme ho žalovat a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval," řekl. 

Někdejší český vicepremiér a ministr financí také v souvislosti s rozhodováním Ústavního soudu hovořil o dlouhých prstech mafie, která prý zařídila jeho stíhání v české kauze Čapí hnízdo.

Kaliňák v pátek reagoval poznámkou, že slovenští ústavní soudci jsou řádně zvolení a mají své právní názory. "Já si nikdy - i když soud rozhodl v neprospěch našich návrhů - nedovolil komentovat, zda jsou rozumní, kontroverzní, nebo ne," prohlásil.

"Ústavní soud je Ústavní soud a jeho rozhodnutí mohou vyvolávat různé reakce. To ale ještě neznamená, že Ústavní soud je kontroverzní," dodal Kaliňák.

Vůči Babišovým slovům prý ale má "nějakou míru tolerance". Především kvůli tomu, že se blíží volby. "V předvolebním čase… jsou politici zvyklí říkat mnoho věcí, které by po volbách už neřekli," uvedl slovenský ministr.

Kdybychom měli pochybnosti, nikdy bychom kauzu nehnali tak daleko, soudu jsme dali k dispozici 12 svazků, říká šéf slovenského Ústavu pamäti národa. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy