reklama
 
 

Nikulin se v USA podle strážců pokusil uprchnout. Soud jednání o vazbě odročil

Aktualizováno 4. 4. 2018 21:20
Nikulin se podle informací z USA pokusil o útěk po lékařské prohlídce, kterou nechtěl podstoupit. Před soud byl přiveden v poutech.

San Francisco - Kalifornský soud odložil středeční rozhodnutí o případné vazbě pro údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina poté, co se obviněný podle ochranky pokusil o útěk. Informovala agentura Bloomberg.

Nikulin byl podle svědků dopraven do soudní síně v poutech. Dozorci to zdůvodnili jeho agresivním chováním. Nikulin měl podle agentury Bloomberg 30. března podstoupit lékařskou prohlídku. Prý se ale vzpouzel a došlo na potyčku, po níž se pokusil o útěk. Státní žalobci o tom informovali soud.

Nikulinova zástupkyně chtěla, aby jejímu klientovi byla pouta odebrána, a svou žádost odůvodňovala tvrzením, že "nevinný obžalovaný má právo na zacházení s úctou a důstojností". Obhajoba také zpochybnila Nikulinovu zdravotní a duševní způsobilost pro další řízení.

Podle očitých svědků Nikulin předstoupil před soud v nedobrém stavu, byl pohublý a bledý. Jednání sledoval pozorně a choval se klidně bez známek agresivity. Na dotaz soudkyně po výši jeho majetku Nikulin odpověděl, že v USA žádný nemá. Jednání trvalo jen krátce a Rus mluvil prostřednictvím tlumočnice.

Soud nakonec jednání odložil; nový termín zatím nebyl stanoven.

Třicetiletý Rus si dnes měl vyslechnout rozhodnutí o případné vazbě a o možné kauci. Podle zveřejněného obvinění se dopustil průniku do počítačového systému, poškození chráněného počítače, krádeže identity a obchodování s prostředky pro neoprávněný přístup do počítačových systémů. Nikulin se před soudem v San Francisku poprvé objevil minulý týden v pátek, krátce po deportaci z Česka, kdy prohlásil, že se cítí nevinen.

Pokud bude odsouzen, hrozí Nikulinovi v USA víc než 30 let vězení a pokuta přesahující jeden milion dolarů (20,6 milionu Kč).

autor: ČTK | 4. 4. 2018 20:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama