Kalifornský guvernér chce pro USA zachránit klimatickou dohodu, oznámil plán "Americký příslib"

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2017 23:32
I když americký prezident vypověděl dohodu o klimatu, kalifornský guvernér Jerry Brown ve středu oznámil plán „Americký příslib“, který by mohl napomoci dodržení závazků, jež z dohody pro USA vyplývají. Plán podpořil i bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. "Ve Spojených státech o úrovni znečištění daleko víc než federální vláda rozhodují města, státy a podniky. A každý z nich je odhodlán jednat, protože je to v jejich zájmu," napsal Bloomberg v prohlášení. Dodržovat závazky plynoucí z Pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Washington - Kalifornský guvernér Jerry Brown ve středu oznámil plán, který by mohl napomoci dodržení závazků USA vyplývajících z Pařížské dohody o klimatu, kterou prezident Donald Trump vypověděl. Plán nazvaný "Americký příslib" podpořil bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. Podle agentury AP má zastřešit ekologické iniciativy jednotlivých amerických států, měst, podniků a univerzit.

Demokratický guvernér Brown se dlouhodobě snaží zvrátit Trumpovo rozhodnutí, které prezident zdůvodňuje potřebou oživit průmysl a vytvořit nová pracovní místa. Bloomberga v roce 2014 tehdejší generální tajemník OSN Pan Ki-mun jmenoval zvláštním představitelem pro boj s následky oteplování.

"Ve Spojených státech o úrovni znečištění daleko víc než federální vláda rozhodují města, státy a podniky. A každý z nich je odhodlán jednat, protože je to v jejich zájmu," napsal Bloomberg v prohlášení. Za vlády prezidenta Baracka Obamy se USA zavázaly omezit emise skleníkových plynů do roku 2025 o 28 procent pod úroveň stavu v roce 2005.

Dodržovat závazky plynoucí z pařížské dohody už slíbila řada amerických měst a států. Sám Brown zprostředkoval dohody, které uzavřelo několik skupin států americké unie. Iniciativa "Americký příslib" bude výsledky vyhodnocovat a měřit jejich souhrnný efekt. Na projektu se podílejí dva vědecké analytické týmy, které financuje dobročinná nadace miliardáře Bloomberga.

Sliby se mají plnit. A americký prezident Donald Trump se ty své plnit snaží, říká Jan Rovenský z Greenpeace Česká republika. Více v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy