reklama
 
 

Kalifornské požáry zničily už 500 budov a šíří se dál, bez domova jsou stovky tisíc lidí

8. 12. 2017 6:32
Kalifornské požáry se rychle šíří. Neustále je rozdmýchává silný vítr | Video: Reuters |  00:46
Vítr přesahující v nárazech rychlost 130 kilometrů za hodinu se v nejbližších dnech nemá utišit, kvůli čemuž v oblasti platí vůbec poprvé v historii nejvyšší stupeň požárního ohrožení.

Los Angeles - Rychle se šířící kalifornské požáry, které rozdmýchává silný vítr, zničily již na 500 budov v několika oblastech severně a severozápadně od Los Angeles. Své domovy již opustilo okolo 200.000 lidí a úřady se kvůli nepříznivé předpovědi obávají dalšího šíření ohně. Uzavřeny jsou stovky škol a některé úseky silnic, uvedla agentura Reuters.

Nejničivějším ze zhruba pětice požárů, které ve čtvrtek večer pustošily jižní Kaliforni, byl ten v okrese Ventura, který se rozšířil již na 466 čtverečních kilometrů mezi místními horami a pacifickým pobřežím a zničil 430 budov. Hasičům se dosud podařilo dostat pod kontrolu jen jeho malou část.

O něco úspěšnější jsou boje s požáry v hornaté oblasti severně od Los Angeles, kde se již ve čtvrtek mohla vrátit domů část evakuovaných obyvatel. Tisíce jich však zůstávají v nouzových ubytovacích střediscích. V hustě obydlené oblasti bylo uzavřeno několik hlavních dálničních tahů.

Zcela nový požár vypukl ve čtvrtek severně od San Diega, který zničil nejméně 20 domů v seniorské komunitě a popálil nejméně dva lidi. Žádné oběti na životech při požárech dosud hlášeny nebyly, zraněni byli nejméně tři hasiči.

Z celkem 1100 škol patřících do oblasti Los Angeles jich bylo uzavřeno nejméně 265, nevyučuje se mimo jiné na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře.

Současné požáry jsou již druhým devastujícím náporem ohně v Kalifornii od října, kdy zemřelo v severokalifornské vinařské oblasti přes 40 lidí.

Jih Kalifornie sužují požáry. Spálily už na 200 domů | Video: Reuters |  00:49

autor: ČTK | 8. 12. 2017 6:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama