Zabiják z Kalifornie útočil na spící ženy a pracoval u policie. Roky bezstarostně žil u místa činu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2018 12:17
Sériový vrah a násilník Joseph James DeAngelo přes 40 let unikal policii. Kalifornská policie ho dopadla až ve středu.
Americký sériový vrah Joseph James DeAngelo
Americký sériový vrah Joseph James DeAngelo | Foto: Reuters

Sacramento - Šest let pracoval jako policista v kalifornském okrese nedaleko Sacramenta, než ho v roce 1979 propustili kvůli krádeži kladiva a výcvikové pomůcky na psy. Až po 40 letech se ukázalo, že to není zdaleka jediný zločin, který Joseph James DeAngelo za svůj život spáchal. Díky testům DNA se ukázalo, že dnes již dvaasedmdesátiletý důchodce nejspíš znásilnil 50 žen a zabil 12 lidí.

Hrůzné činy měl spáchat na jihu Kalifornie mezi lety 1976 a 1986, tedy částečně ještě v době, kdy nosil uniformu strážce zákona. Vyšetřovatelé teď řeší, jestli ukradené nástroje využil k brutalitám, které měl spáchat.

Vrahovi, který unikal víc než 40 let, se přezdívalo "zabiják ze zlatého státu". Útočil na spící ženy a případně i na jejich partnery v bohatých čtvrtích Sacramenta, kde lidé v té době neměli důvod zamykat vstupní brány na svých pozemcích. Bezstarostný život rezidentů se ale rychle proměnil. Když začal řádit, prodej zámků prudce vzrostl, sousedé organizovali hlídky.

DeAngelo zatím žil v úhledném a udržovaném domě na předměstí Sacramenta, přímo tam, kde došlo hned k několika útokům, mimo jakékoliv podezření. Podle policejního experta televize CNN mohl těžit ze své pozice policisty například tím, že měl přístup k cenným informacím o vyšetřování případu, které v době zločinů vedlo do slepé uličky.

DeAngelo žil v Kalifornii celý život, vystudoval tam střední školu, po vstupu do armády pak sloužil ve Vietnamu. Poté, co ho vyhodili od policie, pracoval 27 let jako skladník. Podle lidí ve firmě, která ho zaměstnávala, žil skromný život. Nikoho nenapadlo, že by mohl být obávaným násilníkem.

Bezstarostný život poblíž místa činu

Ve volném čase skládal modely letadel a podle sousedů se pečlivě staral o svůj trávník a dům. Jedna ze sousedek ho podle agentury AP popsala jako "milého starého dědečka", který se ale občas dokázal rozzuřit a hodně klel. Žil se svou dospělou dcerou a vnučkou.

V roce 1977 o násilných útocích informovala média po celých Spojených státech. Útočník jedné ze znásilněných obětí údajně vyhrožoval, že jestli se její příběh dostane do novin, zabije dva lidi. Několik měsíců nato svůj slib splnil. Počet vražd a znásilnění poklesl v době, kdy byl DeAngelo kvůli krádeži propuštěn z policejních sborů. Zato vzrostla brutalita jeho činů.

Mezi lety 1979 a 1981 zabil devět lidí. Vyšetřovatelé věří, že po dalších pěti letech toho nechal. "V tomto okamžiku nemáme žádné známky zločinů s podobnou nebo alespoň blízkou linkou," sdělil sacramentský šerif Scott Jones.

Jaká stopa nakonec policisty k DeAngelovi dovedla, šerif nezveřejnil. Nedávno však začali důchodce tajně sledovat a hledat v jeho každodenních zvyklostech sebemenší spojitost s dávnými činy. Nakonec se jim před týdnem podařilo odebrat dva vzorky DNA z věcí, které vyhodil.

"Byl velice překvapen," komentoval šerif úterní zatčení, které podle něj mělo hladký průběh. DeAngelo byl zatčen před svým domem.

Podle prokuratury byl již DeAngelo obviněn z osmi vražd a další obvinění budou patrně následovat.

"Více než 40 let čekal nespočet obětí na spravedlnost… Odpověď byla celou tu dobu zde v Sacramentu. Byla v DNA," řekla prokurátorka Anne Marie Schubertová.

Pátrání po pachateli vedlo kalifornské zákonodárce začátkem tohoto století k přijetí zákona nařizujícího shromažďování vzorků DNA od osob obviněných ze závažných zločinů. Právní předpis, který schválili obyvatelé státu v referendu, inicioval bratr jedné z obětí.

Několik znásilněných žen již na zprávu o zadržení DeAngela reagovalo se zadostiučiněním. "Mám ohromnou radost. Až jsem plakala," uvedla Jane Carsonová-Sandlerová, která byla v říjnu 1976 první obětí sériového násilníka.

 

Právě se děje

Další zprávy