Obrazem: Langmajerovi, Lábusovi i Krausovi. Známí filmoví bratři v kalendáři ztvárnili legionáře

Obrazem: Langmajerovi, Lábusovi i Krausovi. Známí filmoví bratři v kalendáři ztvárnili legionáře
Kalendář je součástí filmového projektu, který má čs. legie připomenout.
Bratři David a Adam Krausovi.
Bratři Marek a Lukáš Příkazští.
David, Marek a Kryštof Ebenovi s kapelou.
Foto: Petr Nikolaev, Jan Rasch
Jan Rasch, Petr Nikolaev
Aktualizováno 9. 7. 2017 22:56
Legionáři se oslovovali "bratře" a mysleli to vážně. Když mezi sebou chtěli někoho potrestat, přestali mu "bratře" říkat. Právě z bratrství vznikl i současný nápad na nový kalendář, připomínající čs. legie. Na dvanácti fotografiích je třicet opravdových bratrů. Jde o známé umělce, kteří bez nároku na honorář podpořili pokus připomenout sto let starou historii. Každá z fotografií vypráví jeden z příběhů, kterými čs. legionáři ve skutečnosti prošli. Každý z těchto příběhů by mohl vydat na samostatný film. Československé legie bojovaly ve třech zemích: Francii, Itálii a Rusku. Tvořili je dobrovolníci, kteří toužili po vzniku samostatného Československa.
 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy