Kalašnikov už má šest křížků. A zabíjí dál

čtk
6. 7. 2007 15:19
Nejrozšíženější střelné zbrani na světě je 60 let

Moskva - Kdyby nebylo druhé světové války, mohl být se jménem Michaila Kalašnikova spojován třeba nějaký úspěšný model traktoru.

Německá invaze do tehdejšího Sovětského svazu však způsobila, že se mladý inženýr z Altaje začal věnovat vývoji zbraní.

Přesně před 60 lety, dva roky po konci války, představil Kalašnikov svým nadřízeným první prototyp útočné pušky, která se pod názvem AK-47 stala nejrozšířenější střelnou zbraní na světě.

"Když jsem ji vymýšlel, myslel jsem jen na obranu vlasti před nepřítelem," řekl dnes novinářům sedmaosmdesátiletý Kalašnikov.

Čtěte více: Kalašnikov: Dejte můj vynález pod zámek

Proti nacistům byl nejlepší samopal

Starý bělovlasý pán je stále hlavním konstruktérem zbrojovky v Iževsku, která vyrábí modernější verzi jeho světoznámé zbraně. Boje s nacisty podle konstruktéra ukázaly výhody samopalů nad jednorannými puškami.

První plány na svou pušku vypracoval v roce 1944, do prototypu vývoj dovedl v roce 1947. Puška AK-47 byla po zkouškách přijata do výzbroje tehdejší Rudé armády v roce 1949.

Dodnes jsou její verze ve výzbroji více než pěti desítek zemí světa. Odhaduje se, že ve světě existuje okolo 70 milionů zbraní systému kalašnikov.

Sám konstruktér je hrdý například na to, že "jeho" zbraně používají i američtí vojáci v Iráku. Jsou prý totiž spolehlivější než pušky americké výroby.

"Spím klidně"

Přesto před časem vyzval konstruktér světové politiky k větší zodpovědnosti při obchodu se zbraněmi. "Spím klidně. Nejsem to já, kdo je vinen. Mí potomci ale neuměli využít mé zbraně pro blaho a mír," prohlásil dnes Kalašnikov.

Čtěte také: Afriku zaplavují zbraně. Co s nimi?

Narodil se ve vsi Kurja na Altaji v roce 1919. Pocházel ze 17 dětí, z nichž do dospělosti dožilo šest bratrů a dvě sestry. Podle Kalašnikovových slov zůstali všichni zemědělci v rodné oblasti.

Jeho samotného tam prý vnímají tak trochu jako kmotra. "Když se mladí berou, chtějí ode mne požehnání, aby měli šťastné manželství a zdravé děti," smál se konstruktér.

V Moskvě si dnes Kalašnikov po letech prohlédl první funkční prototyp svého smrtícího vynálezu. Do Ústředního armádního muzea byla historická puška přivezena z Petrohradu a na cestu ji bylo potřeba speciálně pojistit.

Kytaru vytvořenou ze známé zbraně AK47 předvedl kolumbijský kytarový tvůrce Luis Alberto Paredes.
Kytaru vytvořenou ze známé zbraně AK47 předvedl kolumbijský kytarový tvůrce Luis Alberto Paredes. | Foto: Reuters

Kopie jdou více na odbyt

Zbraň je hlavním aktérem velkoryse pojatých oslav 60. výročí "narození" AK-47, které zřejmě i z reklamních důvodů organizuje ruský zbrojní vývozce Rosoboronexport.

Jako poctu uznávanému zbrojaři dnes také zástupci firmy představili novou vojenskou standardu věnovanou právě Kalašnikovovi. Na rudém pozadí je zlatými písmeny vyveden nápis "Kalašnikov - hrdost, čest, sláva Ruska".

Ruským obchodníkům se zbraněmi však celosvětová sláva kalašnikovů trochu vadí. Zbraň bez licence či jen s drobnými úpravami vyrábí nejméně 14 zbrojovek ve čtyřech světadílech.

Ruští výrobci tak přicházejí o značné finanční částky.

V Iževsku a dalších ruských zbrojovkách se dnes vyrábí modernizovaná verze automatu AK-74M a její verze AK-101 a AK-105.

 

Právě se děje

Další zprávy