Kafkovský proces. Ruská justice soudí mrtvého muže

Martin Novák Martin Novák
18. 2. 2013 16:04
Právník Sergej Magnitskij zemřel v roce 2009 za podezřelých okolností ve vazbě
Sergej Magnitskij.
Sergej Magnitskij. | Foto: ČTK

* Sergej Magnitskij je mrtvý už přes tři roky, přesto má být souzen za daňové úniky a nelegální nákup akcií Gazpromu. * Amnesty International označuje proces za "kafkovský".

Moskva - Muž, který je už více než tři roky mrtev, bude v Rusku souzen za daňové úniky.

4. března začne Tverský soud v Moskvě znovu projednávat případ právníka Sergeje Magnitského, který před třemi lety zemřel v  nemocnici věznice Butyrskaja poté, co upozornil na korupci pracovníků ministerstva vnitra.

Je souzen kvůli daňovým únikům ve výši 522 milionů rublů (přes 820 milionů korun) v letech 1996 až 2009, kdy pracoval jako auditor britského investičního fondu Hermitage Capital.

Organizace Amnesty International rozhodnutí o obnovení procesu označila za "kafkovský tribunál" a uvedla, že i po smrti jsou porušována Magnitského práva, protože se samozřejmě nemůže sám bránit.

Magnitskij i druhý obžalovaný - Brit William Browder - dostali přidělené obhájce. Browder je souzen v nepřítomnosti, protože před zatčením stihl Rusko opustit a žije ve Velké Británii.

Soudce Igor Alisov přidělil Browderovi i mrtvému Magnitskému obhájce zdarma.

Magnitskij je kromě daňových úniků obviněn i z toho, že se podílel na nelegálním nákupu akcií státní plynárenské společnosti Gazprom.
Magnitskij je kromě daňových úniků obviněn i z toho, že se podílel na nelegálním nákupu akcií státní plynárenské společnosti Gazprom. | Foto: Reuters

Matka Magnitského prohlásila, že se procesu nezúčastní a nebude spolupracovat s žádným obhájcem nebo právníkem, který byl jejímu synovi přidělen bez jejího souhlasu.

"Ani já, ani další příbuzní mého syna a ani naši advokáti se ničeho nezúčastní. Nikomu jsem nesvěřila pravomoc hájit zájmy mého syna a ten, kdo tak bude u soudu vystupovat, hájí jen své zájmy," sdělila v dopise matka.

Sedmatřicetiletý rodák z Oděsy a otec dvou dětí zemřel ve vězeňské nemocnici 16. listopadu 2009. Po jedenácti měsících vazby. Jeho rodina se domnívá, že byl dozorci na něčí příkaz umlčen. Poté, co veřejně upozorňoval na případy korupce na nejvyšších místech ministerstva vnitra.

30. listopadu 2009 byl jeho případ zastaven, ale 9. srpna 2011 se ruská Generální prokuratura obviněním znovu začala zabývat na podnět Ústavního soudu Ruské federace.

Naopak obvinění z odpovědnosti za smrt Magnitského proti zástupci ředitele věznice Butyrskaja Dmitriji Kratovovi prokuratura stáhla.

Smrt Magnitského vyvolala napětí mezi USA a Ruskem. Američané Moskvu za smrt Magnitského ostře kritizovali a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová na tom demonstrovala úpadek demokracie a lidských práv v Rusku.

Americký Kongres na začátku letošního roku schválil takzvaný Magnitského zákon, který uvaluje sankce proti všem osobám, které se v Rusku podílejí na potlačování lidských práv. Nemají například šanci získat vstupní víza do USA či ve Spojených státech investovat.

Soudní proces se zemřelým člověkem je raritou. Naposledy se o něčem takovém hovořilo v Rusku v šedesátých letech, když část radikálních disidentů a odpůrců komunistického režimu požadovala posmrtný soud se Stalinem za jeho zločiny.

 

Právě se děje

Další zprávy