Kadyrov přikázal střílet na "cizí" vojáky, Moskva protestuje

ČTK ČTK
23. 4. 2015 22:26
Kadyrovova slova vyvolala pobouřenou reakci ruského ministerstva vnitra, jehož nevraživost vůči nezvladatelnému, ale v Kremlu vždy vítanému Kadyrovovi je veřejným tajemstvím.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - V otevřenou roztržku mezi ruským ministerstvem vnitra a čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem dnes vyústil jeho příkaz střílet po federálních vojácích, policistech a agentech, pokud budou na území autonomní republiky operovat bez jeho svolení.

Rusové na severním Kavkazu často zasahují proti radikálům usilujícím v oblasti o vybudování islámského státu. Právě poslední zásah ruských policistů v čečenské metropoli byl prý důvodem Kadyrovova hněvu.

"Oficiálně prohlašuji, že pokud se bez vašeho vědomí objeví na vašem území kdokoliv, ať už z Moskvy, nebo ze Stavropolu, zahájíte cílenou palbu. Musejí s námi počítat," prohlásil prý Kadyrov na poradě se svými podřízenými. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na záznam z čečenské televize.

Kadyrovova slova vyvolala pobouřenou reakci ruského ministerstva vnitra, jehož nevraživost vůči nezvladatelnému, ale v Kremlu vždy vítanému Kadyrovovi je veřejným tajemstvím. "Ministerstvo považuje slova vůdce Čečenské republiky za nepřijatelná," uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra. Federální policisté prý čečenské kolegy o svých akcích vždy informují.

Kreml dal najevo, že si ve sporu myje ruce. "Viděli, slyšeli, četli, ale komentovat nebudeme," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov na dotaz, zda o sporu, propíraném oproti zvyklostem veřejně, ruské vedení ví.

Kadyrova rozzlobil nedělní zásah policejního komanda z jihoruského Stavropolu v čečenském hlavním městě Groznyj, kde maskovaní policisté zastřelili Čečence, na kterého byl vydán federální zatykač a který se prý pokoušel prorazit autem policejní zátaras.

Podle čečenské verze ale cizí ozbrojenci zastřelili řádného občana bez vědomí místních úřadů - a zrovna během zápasu Kadyrovových fotbalistů s moskevským klubem. Střelba prý vyděsila pokojné obyvatele i zahraniční podnikatele a turisty.

Podle Kadyrova podnikli stavropolští policisté svou akci nezákonně. Nic takového se napříště v Čečensku neodehraje. "Ti, kdo si myslí opak, se pletou. Moc draze jsme zaplatili za mír a pořádek," dodal v narážce na dvě války ruských vojsk s čečenskými separatisty.

Ministerstvo vnitra v dnešní informaci uvedlo, že čečenští policisté byli o akci nejen předem informováni, ale dokonce nabídli svou pomoc. Zda byla přijata, ministerská zpráva neuvádí.

Kreml podle kritiků ruských poměrů ponechává už roky Kadyrovovi v Čečensku volnou ruku na oplátku za ostentativně hlásanou loajalitu a pacifikaci neklidného regionu. Čečenský vládce se těší i štědrým dotacím, které zlé jazyky přirovnávají k válečným reparacím.

Ruská média v souvislosti s Kadyrovovými výroky připomínají, že moskevští vyšetřovatelé březnové vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova marně žádali Groznyj o výslech "klíčového svědka", možná objednavatele Němcovovy vraždy Ruslana Geremejeva, který se prý dlouho skrýval v jedné čečenské vsi pod ochranou ozbrojenců Kadyrovova nejbližšího spolupracovníka Adama Delimchanova.

Z Němcovovy vraždy, spáchané pár kroků od Kremlu, je obviněna pětice Čečenců. Ti ale vinu popírají. Advokáti zastupující Němcovovy potomky dnes požádali, aby vyšetřovatelé vyslechli i samotného Kadyrova a jeho nejbližší okolí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 40 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy