Kadyrov přikázal střílet na "cizí" vojáky, Moskva protestuje

ČTK ČTK
23. 4. 2015 22:26
Kadyrovova slova vyvolala pobouřenou reakci ruského ministerstva vnitra, jehož nevraživost vůči nezvladatelnému, ale v Kremlu vždy vítanému Kadyrovovi je veřejným tajemstvím.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti.
Čečenec Ramzan Kadyrov na oslavě ingušské nezávislosti. | Foto: Jiří Just

Moskva - V otevřenou roztržku mezi ruským ministerstvem vnitra a čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem dnes vyústil jeho příkaz střílet po federálních vojácích, policistech a agentech, pokud budou na území autonomní republiky operovat bez jeho svolení.

Rusové na severním Kavkazu často zasahují proti radikálům usilujícím v oblasti o vybudování islámského státu. Právě poslední zásah ruských policistů v čečenské metropoli byl prý důvodem Kadyrovova hněvu.

"Oficiálně prohlašuji, že pokud se bez vašeho vědomí objeví na vašem území kdokoliv, ať už z Moskvy, nebo ze Stavropolu, zahájíte cílenou palbu. Musejí s námi počítat," prohlásil prý Kadyrov na poradě se svými podřízenými. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na záznam z čečenské televize.

Kadyrovova slova vyvolala pobouřenou reakci ruského ministerstva vnitra, jehož nevraživost vůči nezvladatelnému, ale v Kremlu vždy vítanému Kadyrovovi je veřejným tajemstvím. "Ministerstvo považuje slova vůdce Čečenské republiky za nepřijatelná," uvedlo v prohlášení ministerstvo vnitra. Federální policisté prý čečenské kolegy o svých akcích vždy informují.

Kreml dal najevo, že si ve sporu myje ruce. "Viděli, slyšeli, četli, ale komentovat nebudeme," řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov na dotaz, zda o sporu, propíraném oproti zvyklostem veřejně, ruské vedení ví.

Kadyrova rozzlobil nedělní zásah policejního komanda z jihoruského Stavropolu v čečenském hlavním městě Groznyj, kde maskovaní policisté zastřelili Čečence, na kterého byl vydán federální zatykač a který se prý pokoušel prorazit autem policejní zátaras.

Podle čečenské verze ale cizí ozbrojenci zastřelili řádného občana bez vědomí místních úřadů - a zrovna během zápasu Kadyrovových fotbalistů s moskevským klubem. Střelba prý vyděsila pokojné obyvatele i zahraniční podnikatele a turisty.

Podle Kadyrova podnikli stavropolští policisté svou akci nezákonně. Nic takového se napříště v Čečensku neodehraje. "Ti, kdo si myslí opak, se pletou. Moc draze jsme zaplatili za mír a pořádek," dodal v narážce na dvě války ruských vojsk s čečenskými separatisty.

Ministerstvo vnitra v dnešní informaci uvedlo, že čečenští policisté byli o akci nejen předem informováni, ale dokonce nabídli svou pomoc. Zda byla přijata, ministerská zpráva neuvádí.

Kreml podle kritiků ruských poměrů ponechává už roky Kadyrovovi v Čečensku volnou ruku na oplátku za ostentativně hlásanou loajalitu a pacifikaci neklidného regionu. Čečenský vládce se těší i štědrým dotacím, které zlé jazyky přirovnávají k válečným reparacím.

Ruská média v souvislosti s Kadyrovovými výroky připomínají, že moskevští vyšetřovatelé březnové vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova marně žádali Groznyj o výslech "klíčového svědka", možná objednavatele Němcovovy vraždy Ruslana Geremejeva, který se prý dlouho skrýval v jedné čečenské vsi pod ochranou ozbrojenců Kadyrovova nejbližšího spolupracovníka Adama Delimchanova.

Z Němcovovy vraždy, spáchané pár kroků od Kremlu, je obviněna pětice Čečenců. Ti ale vinu popírají. Advokáti zastupující Němcovovy potomky dnes požádali, aby vyšetřovatelé vyslechli i samotného Kadyrova a jeho nejbližší okolí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy