Kadeř Františka Josefa I. se vydražila za statisíce

ČTK ČTK
25. 4. 2013 23:35
Vysoká cena odráží rostoucí vzácnost císařských memorabilií
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vídeň - Za plných 13 720 eur (asi 353 000 Kč), tedy za více než dvacetinásobek vyvolávací ceny, se dnes večer ve Vídni vydražila kadeř předposledního rakousko-uherského císaře Františka Josefa I.

Po oznámení vítězné nabídky na pramen stříbřitých vlasů někdejšího vladaře i českých zemí naplnil aukční síň podle agentury AP přitlumený šepot.

František Josef I. panoval v podunajské monarchií od revolučního roku 1848 až do své smrti v roce 1916, uprostřed první světové války.

Nicméně na dražbě císařských memorabilií nejvyšší částky dosáhl obraz císařovy choti Alžběty od Franze Xavera Winterhaltera, který změnil majitele za 70 000 eur (asi 1,8 milionu Kč).

Šlo o více než trojnásobek vyvolávací ceny, což podle AP odráží rostoucí vzácnost císařských memorabilií po téměř století od rezignace posledního habsburského císaře na konci prvé světové války a zániku monarchie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy