Kaddáfímu chtějí v USA zbourat stan, není vítán

Naďa Straková
23. 9. 2009 17:20
Na mrtvé z Lockerbie Američané nezapomněli
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v New Yorku
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v New Yorku | Foto: Reuters

Bedford - |Zatímco libyjský vůdce Muammar Kaddáfí poprvé v životě promlouval v newyorském sídle OSN, radnice v americkém městečku Bedford ve státě New York neváhala a dala příkaz ke zbourání jeho beduínského stanu, který si tam postavil.

Bedfordští zastupitelé mají za to, že k postavení takového příbytku je potřeba stavebního povolení, které Kaddáfí samozřejmě nemá.

Právník radnice Joel Sachs proti stanu v okolí Bedfordu otevřeně brojil od počátku a dokonce ho označil za "nelegální stavbu".

"Pokud se nebude nic dít, pokud stan nezbourají a místo nevyklidí, přikročíme k vyklizení sami," řekl Sachs agentuře AP.

Senátor za stát New York Vincent Liebell však dnes ráno namítl, že si pozemek Kaddáfí řádně pronajal.

Kvůli bouřlivému přivítání teroristy z Lockerbie upadl Muammar Kaddáfí u většiny Američanů v nemilost
Kvůli bouřlivému přivítání teroristy z Lockerbie upadl Muammar Kaddáfí u většiny Američanů v nemilost | Foto: Reuters

"Nebude tu ale mít mnoho přátel, rozhodně já mezi nimi nebudu," řekl stanici CNN. "Lidé v Bedfordu mu rozhodně vítací koberec připravovat nebudou," neodpustil si Liebell narážku na to, že mnoho Američanů popudilo propuštění a následně velké přivítání teroristy Abdala Alího Muhammada Migrahího, který má na svědomí smrt 270 lidí, z nichž 103 byli američtí občané.

Zemřeli při pádu letadla, které explodovalo v roce 1988 nad skotským městečkem Lockerbie.

"Máme obchodní partnery po celém světě. Pozemek si krátkodobě pronajali naši blízkovýchodní partneři, kteří mohou, ale také nemusí být napojeni na pana Kaddáfího," píše se nejasně v prohlášení společnosti Donalda Trumpa, která pozemek vlastní.

Ministerstvo zahraničí na celou záležitost reagovalo prohlášením, že Kaddáfího vízum neobsahuje žádné omezení pohybu. Libyjský vůdce podle nich ve stanu nepřebývá, jen v něm uskutečňuje schůzky. A to prý nelegální není.

Původně si chtěl Kaddáfí svůj oblíbený beduínský stan postavit přímo v Central Parku. Tam však narazil na úřady, které jeho žádost okamžitě zamítly.

Sám Donald Trump se podle agentury AP nad tím, že Kaddáfí užívá jeho pozemek, podivoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sanders čelil během debaty v Jižní Karolíně útokům soupeřů, kritizovali jeho program hospodářských reforem

Americký senátor Bernie Sanders, kterého poslední průzkumy pasují do role favorita v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany, čelil během celkově desáté debaty demokratických kandidátů ostrým útokům svých soupeřů. Terčem kritiky se stal zejména jeho ambiciózní program hospodářských reforem, informovala agentura Reuters.

Debaty, která se konala ve městě Charleston v úterý večer místního času, byla plná hádek a vzájemného překřikování. Sandersovi protivníci shodně uváděli, že vyslat vermontského senátora a samozvaného socialistu do boje o Bílý dům proti stávajícímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi je riskantní podnik.

Další zprávy