Kaddáfího dcera si najala izraelského právníka

Martin Novák Martin Novák
3. 1. 2012 5:30
Z diktátorových osmi dětí jsou tři mrtví, čtyři v zahraničí a jeden v zajetí
Aiša Kaddáfíová.
Aiša Kaddáfíová. | Foto: Reuters

Praha - Režim Muammara Kaddáfího je už minulostí a nevypadá to, že by ti, kterým se po něm stýská, začali gerilovou válku proti nové vládě. Podobnou té, jaká vypukla v Iráku po svržení Saddáma Husajna.

Vůdcova dcera Aiša ale jeho stoupence burcuje. Z exilu v Alžírsku vyzývá prostřednictvím spřátelené syrské televize Al-Rai k povstání a odplatě za smrt otce.

"Pomstěte mučedníka, mého otce. Povstaňte proti vládě, která přišla na křídlech NATO," uvedla ve výzvě. "Nezapomeňte, že otec vzkázal, abyste pokračovali v odporu, i když neuslyšíte jeho hlas."

Alžírská vláda už dříve Aiše zakázala politické projevy, pětatřicetiletá právnička si z toho ale zjevně mnoho nedělá. I když je podle alžírských médií de facto v domácím vězení a nesmí po Alžírsku volně cestovat.

Archivní fotografie otce s dcerou z osmdesátých let.
Archivní fotografie otce s dcerou z osmdesátých let. | Foto: Reuters

Vůdcova jediná dcera žádá o prošetření smrti otce Mezinárodní trestní tribunál (ICC) a jako svého poradce si najala izraelského právníka Nicka Kaufmana, který žije v Jeruzalémě. Kaufman v minulosti pracoval jako soudce u ICC a má v tomto směru bohaté zkušenosti.

Přesto je volba Kaddáfíové překvapením vzhledem k tomu, že její otec proslul v minulosti zuřivě protiizraelskými výroky a poskytoval na libyjském území útočiště radikálním palestinským skupinám.

Ještě před rokem se  trůn rodiny Kaddáfíů, která vládla Libyi víceméně jako královská rodina, zdál neotřesitelný.

Systém, který budoval Muammar Kaddáfí přes čtyřicet let, působil nesvrhnutelným dojmem. Libyjští disidenti existovali jen v exilu daleko za hranicemi a bezpečnostní složky policejního státu měly oči a uši všude.

21. října Libyjci oslavovali Kaddáfího smrt.
21. října Libyjci oslavovali Kaddáfího smrt. | Foto: Reuters

Dokonce i poté, co revoluce svrhly prezidenty dvou sousedních zemí - Tuniska a Egypta -, se mnozí arabisté a znalci severní Afriky domnívali, že v Libyi něco takového není možné. Že je odlišná.

Agentura ČTK ještě několik dní před vypuknutím nepokojů v únoru napsala, že revoluce v Libyi je nepravděpodobná, protože Kaddáfí je tam na rozdíl od bývalých vládců v Tunisku a Egyptě celkem populární.

Jak už dnes víme, devětašedesátiletý diktátor, který vládl nejdéle ze všech arabských vůdců (42 let), nakonec skončil nejhůře. Zakrvácený zemřel na ulici v rodné Syrtě, jeho vystavené tělo si pak s gustem prohlíželi Libyjci v Misurátě.

Ve městě, které bylo během války nejvíce vystaveno palbě Kaddáfího tanků a odstřelovačů.

Srdce režimu - opevněné sídlo a kasárna Báb al-Azízíja - pak bagry srovnaly se zemí, aby minulost zmizela z očí i mysli.

Ani není znám hrob vládce, který se sám stylizoval do role panovníka celé Afriky. Nová vláda nechtěla, aby se hrob stal poutním místem pro Kaddáfího příznivce, takže lokalitu tají.

Kaddáfí s Berlusconim v roce 2009.
Kaddáfí s Berlusconim v roce 2009. | Foto: Reuters

To je samo o sobě unikátem. Neexistuje tak známý a dlouho vládnoucí politik, o jehož hrobě by nebyly přesné zprávy.

Z rodiny vůdce nepřežili tři ze sedmi jeho synů. Nejmladší Sajf Arab, který kdysi studoval v Německu a moc podrobností se o něm nikdy nevědělo, zahynul při náletu NATO na Tripolis na začátku května.

Chámis, který velel elitní 32. brigádě a podílel se výrazně na bojích proti povstalcům, zemřel na konci srpna a pohřben je v Baní Valídu, kam se Kaddáfího ozbrojenci po pádu Tripolisu stáhli.

Další syn Mutasím, který oficiálně býval bezpečnostním poradcem svého otce a organizoval boj proti povstalcům východně od Misuráty, zemřel v Syrtě po boku svého otce. Zřejmě několik minut po něm.

Čtyři synové přežili. Nejméně radostně vyhlíží budoucnost Sajfa Isláma, ještě na začátku roku považovaného za pravděpodobného nástupce Kaddáfího.

Nepodařilo se mu uprchnout do Mali a Nigeru, protože muž, který ho za milion dolarů slíbil převést, namísto toho informoval vojáky přechodné povstalecké vlády.

Sajf Islám Kaddáfí po svém zatčení.
Sajf Islám Kaddáfí po svém zatčení. | Foto: Reuters

Sajf Islám, který studoval na London School of Economics a ukazoval se v oblecích například na Světovém ekonomickém fóru v Davosu nebo na proslulém vídeňském Plesu v opeře, půjde před soud. Na jeho konci zřejmě bývalého "korunního prince" čeká smrt, nebo doživotní vězení.

Sádí Kaddáfí na rozdíl od Sajfa Isláma do Nigeru utéci stihl a obývá jednu z vil na předměstí metropole Niamey. Nigerská vláda jej do Libye odmítá vydat.

Muhammad Kaddáfí, který měl v posledních letech otcova režimu na starosti internet a jeho kontrolu, dostal azyl v Alžírsku. Stejně tak další syn Hanibal, obviněný z mučení a bití své etiopské služebné.

V Alžírsku je také diktátorova manželka Safíja, na rozdíl od dcery Aišy ale žádná prohlášení nevydává.

Nevíme, jak bude budoucnost Libye vypadat bez Kaddáfíů. Jedno je ale téměř jisté. Nikdo z těch, kteří válku a pád režimu přežili, se dobrovolně do země v nejbližších letech nevrátí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. ČTK to dnes sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy