Kaddáfí "přátelsky" jednal s příbuznými obětí Lockerbie

Roman Gazdík
26. 9. 2009 12:15
Přítomnost libyjského vůdce v USA vzbudila ale i zlou krev
Gibsonová je výjimkou, demonstrace proti Kaddáfímu před budovou OSN.
Gibsonová je výjimkou, demonstrace proti Kaddáfímu před budovou OSN. | Foto: Reuters

New York - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se při své návštěvě ve Spojených státech setkal s příbuznými obětí teroristického útoku na letadlo americké společnosti Pan Am nad skotským městečkem Lockerbie v roce 1988. Z útoku jsou viněny libyjské tajné služby a většina obětí byli Američané.

Podle libyjského předáka, který je v severoafrické zemi u moci už 40 let, se setkání neslo v „přátelském", „sentimentálním" a „dojemném" duchu.

„Popřál jsme jim upřímnou soustrast kvůli příbuzným, o které přišli během té události," prohlásil Kaddáfi v interview pro televizi CNN.

Libyjský vůdce se sešel s coloradskou právničkou Lisou Gibsonovou, která přišla při incidentu o bratra, a příbuzným jedné z dalších obětí, jehož totožnost nebyla oznámena.

Kaddáfí v New Yorku
Kaddáfí v New Yorku | Foto: Reuters

Podle Kaddáfího mu rovněž vyjádřili soustrast kvůli smrti jeho dcery, která zemřela při americkém bombardování Libye v roce 1986. Zahynulo tehdy přibližně 40 Libyjců. Teroristický útok nad Lockerbie s 270 oběťmi, byl vykládán jako libyjská odveta za americké bombardování.

K náletu USA se v interview vrátil i sám Kaddáfí.

„Kdo by nebyl pohnut takovou tragédií," odpověděl na otázku moderátora Fareeda Zakaríi, jestli nelituje možného zapojení Libye do útoku na letadlo Pan Am. „Ať už je to Lockerbie nebo bombardování v roce 1986, jsme všichni příbuznými obětí. Teror ve všech svých formách je naším společným nepřítelem."

Kaddáfí byl tento týden ve Spojených státech, kam přijel přednést svůj první projev před Valným shromážděním OSN. Někteří Američané mu ale dali najevo, že není vítán, a komunita Bedford, kde si začal stavět svůj obvyklý pouštní stan, jej donutila ho zbourat

Kauza okolo atentátu nad Lockerbie byla rozvířena nedávným rozhodnutím skotské vlády propustit jediného usvědčeného atentátníka, Libyjce Abdala Basata Alího Muhammada Migrahího, kterému se pak dostalo v Libyi uvítání jako hrdinovi.

Gibsonová však podle vlastních slov nepřišla za Kaddáfím, aby ho obviňovala.

„Chtěla jsem mu dát najevo, že jsou zde i ti, kdo ztratili své milované a mají jiné vize a jiné srdce," řekla CNN o svém čtvrtečním setkání. „Vřele nás přijal."

Devětatřicetiletá právnička a pacifistická aktivistka je zakladatelkou nevládní organizace Aliance pro mír a prosperitu, která se zabývá obchodními a vzdělávacími aktivitami v Libyi.

 

Právě se děje

Další zprávy