Kaddáfí chce vytvořit Spojené státy africké

Zdeněk Mihalco
2. 2. 2009 17:20
Na summitu v Addis Abebě byl zvolen do čela Africké unie
Muammar Kaddáfí, příznivec africké integrace
Muammar Kaddáfí, příznivec africké integrace | Foto: Reuters

Addis Abeba - Novým předsedou Africké unie (AU) pro rok 2009 byl na summitu v Etiopii zvolen libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Ve funkci vystřídal prezidenta Tanzanie Jakaye Kikweteho.

Kaddáfí je dlouhodobě příznivcem africké integrace. Na summitu Africké unie, který končí v úterý, se debatovalo i o jeho návrhu na vznik takzvaných Spojených států afrických, které by podle jeho mínění zvýšily moc Afriky v mezinárodních jednáních a pomohly by kontinentu vypořádat se s problémy, jakými jsou chudoba či konflikty na vlastním území. 

Libyjský vůdce usiluje o jednotnou africkou měnu nebo o jednotné cestovní doklady pro obyvatele afrických zemí.

Řada afrických lídrů však takové myšlence není příliš nakloněna, protože se obávají zejména ztráty suverenity. Proti je například vlivná Jihoafrická republika.

Cíl? Spojené státy africké

Podle tanzanského prezidenta Kikweteho se na summitu vysocí představitelé afrických zemí přesto „v principu shodli, že konečným cílem jsou Spojené státy africké".

Tanzanský prezident Jakaya Kikwete (vlevo) stál v čele Africké unie od 31.ledna 2008 do 2.února 2009
Tanzanský prezident Jakaya Kikwete (vlevo) stál v čele Africké unie od 31.ledna 2008 do 2.února 2009 | Foto: Reuters

Účastníci summitu se prozatím dohodli na vytvoření nového orgánu, který nahradí Komisi AU a bude mít větší pravomoci. Úkolem tohoto orgánu podle tanzanského prezidenta mimo jiné bude zkoumat možnosti další integrace Afriky a vzniku jednotné africké vlády.

Kaddáfí ihned po svém zvolení do čela AU oznámil, že bude projekt Spojených států afrických nadále prosazovat a že ke schválení jeho návrhu by podle jeho názoru mohlo dojít už za půl roku, kdy se uskuteční další summit Africké unie.

Hledání řešení konfliktů

Hlavním tématem právě probíhajícího summitu je oficiálně rozvoj infrastruktury v Africe, debatuje se však také o dopadech světové finanční krize na kontinent. Někteří afričtí představitelé mají obavy ze snížení pomoci světa chudým zemím.

Africká unie
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Africká unie

  • Vznikla v roce 2002
  • Sdružuje africké země vyjma Maroka - které není členem AU kvůli sporům o Západní Saharu
  • Celkem má AU 53 členských zemí - z čehož Guinea a Mauretánie mají pozastaveno členství kvůli nedávným vojenským převratům
  • Na území států AU žije asi 850 milionů lidí

Diskuse se vedou také o možných řešeních současných konfliktů v Demokratické republice Kongo, súdánském Dárfúru, nepokojích na Madagaskaru, krizi v Zimbabwe a o nedávných převratech v Guineji a Mauretánii.

Tématem je také případné posílení mírové mise AU v Somálsku,  kde od počátku devadesátých let trvá anarchie.

Situace v tomto regionu nabrala nový směr poté, co se začátkem ledna ze Somálska stáhli etiopští vojáci. Zároveň byl v pátek zvolen nový somálský prezident, šajch Ahmed Sharif Cheikh, který usiluje o sjednocení země. 

Hlasování takzvaného parlamentu o novém prezidentovi se muselo uskutečnit v Džibutsku. Většinu oblastí jihu Somálska totiž nyní ovládají radikální milice Šabáb, které s takzvanou dočasnou vládou odmítají jednat o účasti ve vládě.

 

Právě se děje

Další zprávy