Kaddáfí bombardoval tankery, nasadil práškovací letadla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 5. 2011 15:49
Armáda zničila čtyři ropné nádrže i tankery
Libye - povstalci
Libye - povstalci | Foto: Reuters

Tripolis/Misuráta - Libyjské vládní síly udeřily na pozice povstalců v Misurátě na západě země. Bombami vojáci zničili čtyři velké nádrže ropy a tankery, napsala agentura Reuters s odvoláním na povstalce.

Misuráta je největším městem na východě, které je pod kontrolou povstalců. Útoky jednotek Muammara Kaddáfího na Misurátu trvají několik týdnů. Město je obléháno ze všech stran a jedinou přístupovou cestou do něj je přístav.

K útoku na ropné nádrže poblíže přístavu použila armáda malá letadla, která jsou obvykle užívaná k rozstřikování pesticidů, řekl mluvčí povstalců. Prohlásil, že nyní bude město čelit dalšímu velkému problému - nedostatku pohonných hmot.

Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje realizaci rezoluce RB OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem, ale NATO podle povstaleckých zdrojů nereagovalo.

Šéfové libyjských kmenů, kteří se v pátek sešli v Tripolisu, vyzvali ke všeobecné amnestii, která by občanskou válku ukončila.

Vydali deklaraci, v níž prohlásili, že chtějí "pracovat na zákonu o všeobecné amnestii, který bude zahrnovat všechny, kdo se zapojili do povstání a pozdvihli zbraně" proti Kaddáfímu. Povstalce označili za zrádce a zavázali se, že Kaddáfího neopustí.

Koncem dubna naopak šéfové nebo zástupci 61 kmenů prohlásili v deklaraci z bašty povstání v Benghází, že chtějí vybudovat jednotnou Libyi, jakmile diktátor Kaddáfí odejde.

 

Právě se děje

Další zprávy