Kaczyński přebírá kontrolu nad polskými soudy. Je to pokus o státní převrat, bouří se opozice

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 18. 7. 2017 13:27
Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) se chystá předložit prezidentu Dudovi kontroverzní zákon o dohledu nad mandátem soudců Nejvyššího soudu. Tím by strana předsedy Jarosława Kaczyńského získala prakticky plnou kontrolu nad soudnictvím v celé zemi. Zatímco PiS argumentuje snahou o "dekomunizaci" soudního systému, opoziční strany hlasitě protestují a tvrdí, že se jedná o zrušení systému brzd a rovnováh ve státě a snahu o státní převrat. Proti Kaczyńského reformám vyšlo do ulic hlavního města Varšavy asi 17 tisíc lidí, tedy více než při projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zákony stále může vetovat prezident Andrzej Duda.
Demonstrant s kopií polské ústavy.
Demonstrant s kopií polské ústavy. | Foto: Reuters

Varšava - Polský prezident Andrzej Duda má po víkendovém nočním jednání parlamentu na stole dva zákony, které zásadně zasahují do soudního systému země.

Mění pravidla jmenování soudců a dozorování nad soudnictvím.

Brzo k nim navíc přibude další, třetí a nejkřiklavější zákon, jímž se ukončuje mandát současných soudců Nejvyššího soudu. Poslední soudní instance, která po změnách v Ústavním soudu odolávala tlaku vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Proti změnám soudního systému protestovalo v neděli v centru Varšavy asi sedmnáct tisíc lidí. Tedy více než těch, kteří si přišli před dvěma týdny poslechnout projev amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf PiS Jaroslav Kaczyński soudní zákony nechal poslat do parlamentu uprostřed letní sezóny a doufal v ochabující pozornost médií i opozice.

"Kaczyński si dal za cíl vybudovat nový stát s novými institucemi a především s novými elitami. To není možné bez změny právního pořádku a výměny kádrů," vysvětluje nové zákony o Nejvyšším soudu, o Zemské soudní radě (dozorčím orgánu soudů) a o soudním systému Wojciech Szacki, analytik think-tanku Polityka Insight.

O kontroverzních zákonech se vedou spory

Opozice na pondělí do Sejmu svolala veřejné slyšení odborníků k novým zákonům ve snaze rozhodnutí vládní strany, která má nadpoloviční většinu v obou komorách, nějak zvrátit.

Maršálek Sejmu Marek Kuchciński slyšení zkomplikoval tím, že na celý týden zakázal vydávat jednorázové propustky do sídla parlamentu. Většina pozvaných expertů ale měla stálé propustky z titulu funkcí, které zastávají v různých soudech.

Demonstranti před budovou polského parlamentu ve Varšavě.
Demonstranti před budovou polského parlamentu ve Varšavě. | Foto: Reuters

"Bereme návrh na změnu Nejvyššího soudu jako pokus o státní převrat a zrušení systému brzd a protiváh ve státě. Budeme dělat všechno pro to, abychom zákon zablokovali," řekl šéf opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna.

Projednávání zákona vládní strana zařadila překvapivě na program už v úterý.

Moc do rukou ministra spravedlnosti

Nové zákony podřizují vládu nad soudnictvím ministerstvu spravedlnosti, které vede Kaczyńského věrný spojenec Zbigniew Ziobro, který je už také nejvyšším státním žalobcem. Kaczyński už rozbořil systém ústavní kontroly nad zákony, nyní chce ovládnout - po maďarském vzoru - veškeré soudnictví.

"Model, který nové zákony zavádějí, je rozšířením už tak velmi širokých kompetencí ministra − generálního prokurátora ještě o privilegia supersoudce," tvrdí Boguslav Chrabota, šéfredaktor deníku Rzeczpospolita, který o návrzích informuje věcněji než otevřeně opoziční deník Gazeta Wyborcza. Ministr totiž bude moci soudce ve funkcích potvrzovat či odvolávat, aniž ovšem zákon stanovuje, podle jakých kritérií. 

Zákon o Nejvyšším soudu má de facto propustit všechny soudce kromě těch, které ve funkci potvrdí ministerstvo spravedlnosti.

A vládní strana spěchá, protože soud má brzo na programu rozhodnutí, která se týkají Kaczyńského lidí, ministra a šéfa protikorupční služby Mariusze Kamińského či nové šéfky Ústavního soudu Julie Przylebské, a mohla by je ohrozit.

Ale to je nyní spíš vedlejší. Kaczyński chce dokončit výměnu elit. A to všechno pod heslem "dekomunizace", protože v očích Jaroslawa Kaczyńského jsou dosavadní soudci reliktem přežívajícím z časů socialismu.

Předložení zákona Poláky překvapilo

Projekt zákona o Nejvyšším soudu předložila skupina poslanců vládní strany minulý týden nečekaně a opozice i polská veřejnost byly zaskočeny hloubkou navržené změny. Ministerstvo spravedlnosti změny v soudech obhajuje snahou zefektivnit jejich fungování a zkrátit často velmi dlouhé procesy.

Někteří politici ještě doufají, že nové soudní zákony nepodepíše prezident Duda, který obecně nemá s šéfem vládní strany Kaczyńským příliš dobré vztahy a minulý týden dokonce vetoval zákon, který měl podřídit volené samosprávy centrální vládě. Bylo to první prezidentovo veto zákona, který schválila jeho mateřská strana PiS.

Naděje na prezidentské veto je ovšem malá, znamenalo by to otevřený konflikt s předsedou Kaczyńským, který výměnu elit a budování nového polského státu podle svých plánů považuje za svůj životní úkol.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy