Útok v Kábulu: Výbuch blízko ambasády USA zabil tři vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2014 15:57
K útoku na zahraniční konvoj došlo nedaleko velvyslanectví Spojených států, k zodpovědnosti se přihlásil Tálibán.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Při sebevražedném atentátu spáchaném u amerického velvyslanectví v afghánské metropoli Kábulu zahynuli tři zahraniční vojáci. K akci se přihlásilo radikální hnutí Tálibán.

Všichni Češi, kteří působí v Afghánistánu, jsou podle mluvčí českého generálního štábu v pořádku. Šestnáct civilistů a pět příslušníků NATO bylo při útoku zraněno, informovala agentura AP.

Mluvčí polské armády později oznámil, že mezi mrtvými je jeden polský voják, další dva utrpěli zranění, ale jejich životy nejsou ohroženy.

Útok sebevražedného atentátníka v automobilu napěchovaném výbušninami na konvoj zahraničních vojáků se odehrál kolem 8:00 místního času (5:30 SELČ) na frekventované silnici, která vede od amerického velvyslanectví na kábulské letiště.

Po výbuchu, který v okolí vyrazil okenní skla a zdemoloval více než tucet vozidel, se na velvyslanectví rozezněly poplašné sirény a nad místem se vznášel velký oblak bílého dýmu. Na místo zakrátko dorazily sanitky.

Další člen NATO byl zabit na západě Afghánistánu, čímž se počet zahraničních vojáků usmrcených letos v Afghánistánu zvýšil na 59. Voják v západoafghánské provincii Herát padl kulkou muže v uniformě afghánské armády.

V Afghánistánu stoupá napětí po červnových prezidentských volbách, o jejichž výsledek se stále přou dva hlavní uchazeči, bývalí ministři zahraničí a financí Abdulláh Abdulláh a Ašraf Ghaní. Svár destabilizuje zemi v předvečer chystaného stažení většiny zahraničních vojáků do konce letošního roku. Nejistoty využívají povstalci z radikálního hnutí Tálibán, útočící na vládní představitele po celé zemi.

Česká republika má v Afghánistánu strážní jednotku, v níž slouží 150 vojáků. Velká ztráta ji postihla letos, kdy při červencovém útoku spáchaném u vojenské základny Bagrám padli čtyři Češi a pátý zemřel po převozu do nemocnice v Česku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy