Ve Finsku vznikne centrum proti dezinformacím. Na jeho otevření se dohodlo devět zemí

ČTK ČTK
11. 4. 2017 22:16
Ve finských Helsinkách vznikne centrum proti dezinformacích. Na jeho zřízení se dohodli zástupci devíti členských zemí EU a NATO. Zástupci devíti členských zemí EU a NATO. Provoz má zahájit ještě letos a sloužit jako platforma pro EU i NATO k shromažďování zdrojů a sdílení odborných znalostí. Severské a pobaltské státy jsou v poslední době zvláště znepokojeny údajnými agresivními dezinformačními kampaněmi ze strany Ruska a systematickým šířením falešných zpráv na jejich území.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Helsinky - Zástupci devíti členských zemí EU a NATO v úterý podepsali dohodu o zřízení centra proti takzvaným hybridním hrozbám v Helsinkách. Středisko, které se bude vypořádávat i s dezinformacemi či falešnými zprávami, má zahájit provoz ještě letos, informovala agentura AP.

Británie, Finsko, Francie, Německo, Lotyšsko, Litva, Polsko, Švédsko a Spojené státy podepsaly memorandum o zřízení centra proti "hybridním hrozbám" s podporou finské vlády.

Centrum má na začátku pracovat s rozpočtem ve výši 1,5 milionu eur (34 milionu korun) a má v něm působit skupina expertů ze zakládajících zemí.

Šéf aliančního útvaru civilní připravenosti Lorenz Meyer-Minneman řekl, že evropské centrum na obranu před hybridními hrozbami má sloužit jako platforma pro EU i NATO k shromažďování zdrojů a sdílení odborných znalostí.

V posledních letech se diskreditační a dezinformační kampaně a šíření nepravdivých zpráv staly závažným problémem v Evropě i USA. "Spolupráce je nezbytná při posilování odolnosti vůči hybridním hrozbám," řekl Meyer-Minneman.

Severské a pobaltské státy jsou v poslední době zvláště znepokojeny údajnými agresivními dezinformačními kampaněmi ze strany Ruska a systematickým šířením falešných zpráv na jejich území.

"Čelit hybridním hrozbám je evropskou prioritou," prohlásil finský ministr zahraničí Timo Soini. Bez dalších podrobností dodal, že i Finsko se stalo terčem "hybridního ovlivňování" prostřednictvím ustavičných dezinformačních kampaní a "zákeřných aktivit v kyberprostoru".

EU a NATO si už v červenci na aliančním summitu ve Varšavě přislíbily zesílenou spolupráci v oblastech kybernetické obrany a ochrany před hybridními hrozbami.

Nové helsinské centrum má úzce spolupracovat s už existujícím obranným kybernetickým centrem v Estonsku a střediskem pro strategickou komunikaci v Lotyšsku.

 

Právě se děje

Další zprávy