K Zemi míří tunový satelit. Nikdo neví, kam dopadne

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
7. 11. 2013 19:30
Části, které dopadnou zpátky na Zemi, mohou vážit až 90 kilogramů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ESA

Brusel - Satelit Evropské kosmické agentury (ESA), jemuž došlo palivo, se během příštích několika dní ocitne zpátky na Zemi.

Kam části 1052 kilogramů vážícího zařízení po průletu atmosférou dopadnou, není známo.

"Je těžké odhadnout, kudy se vesmírné plavidlo vrátí a kde dopadne," citoval server The Independent vedoucího mise Runa Floberghagena s tím, že k takzvanému "nekontrolovanému vstupu" pravděpodobně dojde v neděli či v pondělí.

Satelit, známý pod zkratkou GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), měl za úkol mapovat gravitační pole planety.

Svoji misi plnil něco málo přes čtyři roky. Během posledního měsíce ale postupně ztrácel výšku, denně se zemskému povrchu přiblížil asi o čtyři kilometry.

Podle vědců je nepravděpodobné, že by 25 až 45 fragmentů satelitu, které pád přežijí, někoho zasáhly. Dopadnou totiž na plochu o rozloze pouhých 13 až 18 metrů čtverečních.

"Když to porovnáte s povrchem planety, je to velmi malé číslo," řekl Floberghagen. Dosud k žádnému zranění při pádu vesmírného plavidla nikdy nedošlo.

Části, které dopadnou zpátky na Zemi, přitom mohou vážit až 90 kilogramů. Z vesmíru každoročně na povrch planety dopadne okolo 100 tun materiálu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy