K záchraně planety je nutné jednat teď, nebo nikdy, varovala Čaputová v Glasgow

ČTK ČTK
2. 11. 2021 12:02
Světoví lídři musí podniknout rozhodné kroky k záchraně naší planety teď, nebo nikdy, řekla v úterý na summitu lídrů při klimatické konferenci COP 26 v Glasgow slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Dodala, že pokud se nepovede dosáhnout potřebné shody, bude se na příštích klimatických konferencích hovořit již jen o nezvratné zkáze pro naše životní prostředí.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatické konferenci. Na fotografii s britským premiérem Borisem Johnsonem a generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterreresem.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatické konferenci. Na fotografii s britským premiérem Borisem Johnsonem a generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterreresem. | Foto: Reuters

"Od doby, kdy jsme se v Paříži dohodli na dosažení uhlíkové neutrality do poloviny století, se COP sešel několikrát. Věda však mluví jasně: Od toho cíle jsme ještě daleko," řekla slovenská prezidentka. COP je zkratkou pro nejvyšší rozhodovací orgán zemí, jež přistoupily k Rámcové konvenci OSN o změnách klimatu (UNFCCC).

"Musíme posílit naše snahy o snížení emisí a zmírnění dopadů klimatické krize," pokračovala. "Pokud selžeme, tak budeme na příštích konferencích COP jednat jen o nezvratné zkáze naší planety a jejího životního prostředí. Tomuto scénáři se dá ještě tak tak vyhnout. Ale zatím to vypadá, že mu nezvládáme předejít," dodala.

Evropská unie podle Čaputové dělá, co je potřeba, tím, že se zavázala ke snížení emisí o 55 procent do roku 2030 a k uhlíkové neutralitě do roku 2050. Emise skleníkových plynů na Slovensku podle prezidentky klesly o 46 procent oproti úrovni z roku 1990, metanu země pod Tatrami produkuje o polovinu méně.

Poznamenala však, že k předejití nejhorších scénářů je zapotřebí přijmout celosvětově koordinované kroky. Jednat podle ní musí nejen EU a další bohaté země, ačkoliv ty nesou za současnou krizi zvláštní odpovědnost. "Musíme se na tom podílet všichni, včetně těch států, jejichž nejvyšší představitelé nejsou v Glasgow," prohlásila ve zjevné narážce na Rusko, Čínu či Turecko, které jsou jedněmi z největších světových producentů skleníkových plynů, ale jejich lídři na klimatickou konferenci nepřijeli.

"Uhlíková stopa letadel, kterými jsme přiletěli, nesmí být jediným výstupem letošní (konference) COP," řekla Čaputová a vyzvala k přijetí konkrétních závazků. "Máme různé startovní pozice a cesty rozvoje, ale máme jeden společný cíl: Zachovat naši planetu. Pojďme podle toho jednat," řekla slovenská prezidentka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Kvůli dešťům a záplavám z vesnice od Machu Picchu evakuovali skoro 900 lidí

Bezmála 900 lidí se muselo kvůli silným dešťům a záplavám evakuovat z turistické městečka pod dávným městem Inků Machu Picchu. S odvoláním na peruánské ministerstvo turismu o tom informovala agentura AFP. Silný liják v oblasti zničil domy, jeden člověk se pohřešuje.

"Zatím jsme ve spolupráci se společnostmi Inka Rail a Peru Rail zvládli z Machu Picchu Pueblo do (města) Ollantaytamba přemístit 889 turistů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Železnici, která je hlavní spojkou mezi Machu Picchu a asi 100 kilometrů vzdáleným někdejším hlavním městem Incké říše Cuzkem, na konci minulého týdne zavalil sesuv půdy způsobený silnými dešti. Jeden člověk se od té doby pohřešuje, peruánský tisk informoval o jednom zraněném.

Železniční přístup do vesnic v okolí nejznámější peruánské turistické atrakce kromě deštivého počasí v pondělí zablokoval i protest zemědělců, kteří požadovali mimo jiné rezignaci ministra zemědělství Victora Maity, uvedl místní tisk.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Česko v korupčním žebříčku Transparency International zůstává na 49. příčce

Česko na nově zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy