reklama
 
 

K vraždě novinářky v Severním Irsku se přihlásila Nová IRA. Policie zatkla jednu ženu

23. 4. 2019 10:38
K zodpovědnosti za vraždu novinářky Lyry McKeeové při nepokojích v severoirském městě Londonderry se přihlásila radikální republikánská organizace Nová IRA. Devětadvacetiletou ženu podle ní zabil její "dobrovolník", informoval v úterý list The Irish News. Pozůstalým Nová IRA vyjádřila "plnou a upřímnou" omluvu.

McKeeovou zasáhl projektil ve chvíli, kdy ve čtvrtek před půlnocí sledovala nepokoje v Londonderry, severoirském městě, které leží u hranice s Irskou republikou a v minulosti se stalo místem krvavých střetů mezi převážně protestantskými unionisty a katolickými republikány.

Podle agentury Reuters nebyla venku pracovně. V době své smrti McKeeová pracovala na knize o záhadných zmizeních několika dětí a mladých mužů během konfliktu v Severním Irsku. Čin policie vyšetřuje jako terorismus.

Skupina Nová IRA v úterý uvedla, že novinářka byla zabita v okamžiku, kdy "stála vedle sil nepřítele", jak označuje skupina britskou policii. Právě na policisty podle prohlášení střelec mířil.

"Dali jsme našim dobrovolníkům instrukce, aby byli nanejvýš opatrní, až se budou v budoucnu potýkat s nepřítelem, a přijali jsme opatření, abychom to zajistili," uvedla Nová IRA.

Policisté v souvislosti se smrtí McKeeové zadrželi dva mladíky, v neděli je ale propustili bez jakéhokoli obvinění. V úterý nově oznámili, že zadrželi 57letou ženu.

Už bezprostředně po útoku policie označila za možného pachatele organizaci Nová IRA, která usiluje o sjednocení Severního Irska, součásti Spojeného království, s Irskou republikou.

Dlouholeté sektářské násilí v Severním Irsku ukončila v roce 1998 takzvaná Velkopáteční dohoda. Nová IRA (Irská republikánská armáda) ji ale odmítá.

autor: ČTK | 23. 4. 2019 10:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama