K Texasu míří životu nebezpečný hurikán Harvey, může být nejsilnější za deset let

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 8. 2017 8:03
K Texasu míří hurikán Harvey, pevninu by měl zasáhnout koncem pátku či začátkem soboty tamního času. Podle agentury AP by se Harvey mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států za více než deset let. Šéf NWS Louis Uccellini uvedl, že Harvey představuje "vážné nebezpečí" pro obyvatele Texasu. Upozornil, že s přibližováním se k pevnině hurikán nabírá na síle. Mimořádně silné deště provázející hurikán by podle něj mohly způsobit záplavy.
Následky loňského hurikánu Matthew na Floridě, ilustrační foto
Následky loňského hurikánu Matthew na Floridě, ilustrační foto | Foto: Reuters

Houston - Hurikán Harvey mířící k pobřeží amerického státu Texas zesílil dnes na druhý stupeň na pětistupňové škále. S odvoláním na Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom informovala agentura Reuters. Pevninu by měl Harvey zasáhnout v pátek večer či v sobotu ráno místního času (v noci na sobotu SELČ) a podle meteorologů bude životu nebezpečný. Podle agentury AP by se Harvey mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států za více než deset let.

Podle NHC dosáhl v pátek hurikán druhého z pěti stupňů Saffirovy-Simpsonovy stupnice, má ale potenciál dosáhnout i stupně třetího, při kterém rychlost větru dosahuje minimálně 178 kilometrů za hodinu. Dnes ráno SELČ se Harvey nacházel zhruba 350 kilometrů jihovýchodně od města Corpus Christi v jižním cípu Texasu. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti 160 kilometrů za hodinu.

Šéf Národní meteorologické služby (NWS) Louis Uccellini uvedl, že Harvey představuje "vážné nebezpečí" pro obyvatele Texasu. Upozornil, že cestou k pevnině hurikán nabírá na síle. Mimořádně silné deště provázející hurikán by podle něj mohly způsobit záplavy.

Některé texaské okresy, které leží na předpokládané trase hurikánu, nařídily evakuace obyvatel. Texaský guvernér Greg Abbot aktivoval kolem 700 členů Národní gardy, kteří by měli pomáhat při odstraňování škod.

Harvey se ve čtvrtek překvapivě rychle změnil z tropické tlakové níže v hurikán první kategorie. Kdyby skutečně dosáhl třetího stupně, jak předpovídají meteorologové, jednalo by se o nejsilnější hurikán, který zasáhl Spojené státy od roku 2005, píše agentura AP.

 

Právě se děje

před 12 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy